6 C
Skopje
понеделник, јуни 24, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Хан: ЕУ ќе продолжи со проширувањето и по Брегзит

  Еврокомесарот Јоханес Хан, во понеделник, оцени дека излегувањето на една земја од членството во ЕУ не значи дека е запрен процесот на ширење на Унијата, туку дека постојат многу причини тој да продолжи, јави Танјуг.

  han_golema

  Отворајќи го Бизнис форумот во рамки на Самитот за Западен Балкан во Париз, Хан нагласи дека и натаму постои европска перспектива за земјите од Западен Балкан, и покрај фактот што ЕУ влезе во тешка фаза.

  „Тоа што сме соочени со излез на една земја не значи дека е крај со процесот на ширење, туку, напротив. Има многу причини за ширење на ЕУ, а Европската комисија е определена да го продолжи овој процес“, нагласи Хан.

  Според него, засилувањето на агендата за инфраструктурно поврзување на земјите од регионот претставува значајна можност за натамошно поттикнување на соработката, како и за подобрување на околностите за инвеститорите.

  Хан смета дека пристапниот процес не е само усогласување на законодавствата, туку е фокусиран и врз областа на економијата, односно врз економскиот раст и поттикнување на конкурентноста.

  Во пристапниот процес, многу се важни владеењето на правото и економскиот развој, додава Хан.

  Вели дека земјите од Западен Балкан и натаму се соочени со одредени проблеми на товар на минатото, но дека повеќето земји прикажаа јасна приврзаност кон реформи.

  Порача дека сите влади треба и во следниот период да преземат конкретни чекори во тој правец.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.