6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Федерер: Се надевам дека некој нема да ме копира во иднина

  Роџер Федерер вели дека нема проблем со тоа што дел од неговите тениски рекорди ќе бидат срушени во иднина, но додава дека навистина не би сакал да се појави тенисер што ќе игра со ист стил како него.

  „Секогаш ќе има добри тенисери во иднина, тенисери што ќе имаат сличен приод кон тенисот како мене. Но, се надевам дека никој нема да ме копира бидејќи тоа не е убаво и не треба да копираш никого. Верувам дека е потребно да имаш сопствен природен стил, да не се преправаш дека си некој друг. Секако, ќе го следам тенисот и кога нема да играм бидејќи за мене тоа е голем спорт со големи личности. Те го следат секој чекор на ТВ и не можеш да се криеш кој си. Тенисот секогаш ќе биде многу добар спорт“, вели Федерер.

  Швајцарецот исто така смета дека сега неговиот препознатлив бекхенд е поинаков отколку во минатото.

  „Мислам дека сега имам многу помоќен бекхенд. Секогаш сум играл добро бекхенд, но сега со поголем рекет сум подобар. Секако, има подобри и полоши денови“, додава Федерер.

  Текстот Федерер: Се надевам дека некој нема да ме копира во иднина е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.