6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ТИТО ГО ЈАДЕШЕ, А ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА ГО ОБОЖАВАШЕ: Еве што ви е потребно да го направите Титовиот колач (видео)

  Кремаста торта по стар рецепт. Беше незаменлив дел од трпезата во Југославија, а беше и едно од омилените колачи на Тито, по што и го доби името.

  Состојки:

  За бисквитот: 4 јајца, 200 гр шеќер, 1 ванилин шеќер, 100 гр мелени ореви или лешници, 5 лажици сварено црно кафе – ладно, 5 полни лажици брашно, 1 прашок за пециво, 3 лажици масло

  За првиот фил: 400 мл млеко, 5 полни лажици брашно, 2 жолчки

  За второто полнење: 200 гр маргарин, 10 лажици шеќер, 1 ванилин шеќер, 100 гр стопено чоколадо, 3 супени лажици ореви

  Подготовка:

  Бисквити: Одделете ги белките од жолчките, а потоа изматете ги белките додека смесата не се згусне и стане како шлаг крем. Во жолчките додадете шеќер, па изматете. Во смесата со жолчките додадете масло, изладено сварено кафе, брашно, прашок за пециво и ореви и измешајте сè додека не се соедини. На крајот можете да ги додадете и белките.

  Изматениот бисквит печете го на 180 степени околу 30 минути.

  Прв фил: Во млекото додадете ги жолчките и брашното и изматете со миксер. Потоа ставете го на шпорет малку да зоврие за да направите пудинг.
  Втор фил: Растопете чоколадо и додадете маргарин. Потоа додадете го шеќерот, ванилиниот шеќер и оревите и сè заедно измешајте.

  * Убаво соединете ги двата филови. Врз кората намачкајте богат фил, па посипете со мелени ореви и чоколадо.

  Пријатно!

  Видео од подготовката на колачот погледнете ТУКА!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.