6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Татко моли за помош да не го одделуваат од болната ќерка која е на лекување во Турција

  Велешанец моли за помош да не го одделуваат од болната ќерка која е на лекување во Турција, откако тамошните власти попладнево сакаат да го депортираат во Македонија. Александар Здравевски, чија двегодишна ќерка под итно мораше да се лекува во болница во Истанбул денеска на социјалните мрежи сподели апел за помош, барајќи македонските институции да му помогнат за да остане во Турција.

  Тој во моментов се наоѓа на аеродромот во Истанбул, заедно со емигранти од повеќе земји, и таму ќе остане се до утре во 16 часот кога има лет за Македонија. Неговата сопруга и ќерката успеале да обезбедат документи за да останат во Истанбул, но Здравевски, поради тоа шт не успеал навреме да го пријави престојот во општината ќе мора да ја напушти земјата.

  Неговите пријатели и познаници на социјалната мрежа Фејсбук му нудат помош на таткото, кој е очаен поради одлуката за депортација. „Колку неморал и нечовечност треба да има човек за да депортираат родител кој оди во болница за да си го спаси сопственото дете“, напиша Здравевски на Фејсбук.

  Сите му нудат помош на семејството, а оние кои што зборуваат турски јазик, се нудат да се јават во конзулатот во Истанбул за да се разреши случајот.

  За немилата случка со семејството Здравевски се запознати и во македонското Министерство за надворешни работи. Оттаму велат дека е воспоставен контакт меѓу конзулатот и таткото и се оечкуваат подетални информации зошто тој е задржан на аеродромот за да биде депортиран во земјава.

  Според објавата на фејсбук профилот на Здравевски тој со сопругата и ќерката заминал за Турција попладнето на 8 февруари.  Дозволен им бил двомесечен престој поради лекување на детето во Турција. Пред две недели кога биле на контрола, тврди дека на им дале да потпишат ливчиња дека ќе одат општината за да се пријават. „Но ние слетавме вечерта на 8 февруати околу 21 часот, се сместивме и наредниот ден бевме на  контрола во болницта, која ја напуштивме вецерта во 21 часот.Не ни знаевме дека мораме да се пријавиме во општината, а и да знаевме немавме време за тоа“, пишува Александар на Фејсбук.

  Тој во преписката на социјалната мрежа со граѓаните кои му нудат помош, вели дека  не успеал ниту да се збогува со најблиските, заминал без јакна, а на аеродромот немал никаква права, ниту преведувач. Го оставиле без храна и вода четири часа,  барал да му се озвоможи телефонски да разговара, но и тоа не му било дозволено.

  На малата Јана Здравевска од Велес родена во 2015 година на 1 годишна возраст и е дијагностицирано AML (акутна мијелоидна леукемија). На клиниката за детска онкологија во Скопје по примена хемо терапија Јана ја совлада болеста, но по само 5 месеци истата се врати и Јана беше испратена на трансплатација на коскена срцевина во болницата Газиосман паша во Истанбул. Целокупниот процес околу трансплатацијата ги покри Фондот за здравство.

  Јана успешно ја помина трансплатацијата, но треба да прави контроли на секои 2 месеци во истата болница во Турција, кои чинат по 2.500 евра, за кои се собираа средства преку донации.

  „Мислев дека сум се соочил со сите неправди на овој суров свет. Но сега су затворен на аеродром во Истанбул заедно со емигрантите од Пакистан, Сирија, Ирак… Тука треба да престојувам до утре до 16 часот кога има авион за Македонија и да бидам депортиран. Побарав да добијам преведувач – не добив, храна и вода им барав 4 часа, за на крај да морам да викам дека сум дијабетичар за да ме сфатат дека цел ден немам ниту јадено, ниту пиено ништо. Каде да се обратам јас во овие моменти, каде да го пронајдам нашиот амбасадор или конзулат, кои што би требало да им служат и помагаат на државјаните на Република Македонија во вакви тешки моменти. Немам повеќе што да кажам и за ова едвај собрав сила“, напиша Здравевски во апелот на Фејсбук.

  Тој утре сепак ќе мора да се врати во Скопје, да ја тргне „забраната“ во турската амбасада во земјава, по што очекува да му биде овозможено повторно да биде со своите најмили. „Благодарност до конзулот во Истанбул кој даде се од себе за да помогне, но тоа е тоа. Ссе надевам дека ќе ме чека мојата хероина и да ја водиме битката заедно“, порача Александар.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.