6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се подготвува за само 10 минути. Рецептот комшиката го донесе од Турција, цело маало ги прави

  Лебчиња со путер и сусам се највкусните што некогаш ќе ги јадете. Откако ќе ги пробате, ќе ги направите само со овој рецепт.

  Потребни производи:
  гриз – 150 гр
  брашно – 420 гр
  сол – 1 лажиче
  квасец – 20 гр
  топла вода – 340 мл
  путер – 40 гр
  сусам

  Подготовка:

  Измешајте го просеаното брашно со гриз, сол и квасец, измешајте.
  Постепено додавајте ја топлата вода и замесете многу меко тесто. Најважно е да не претерувате со водата, за да не додавате многу брашно и да не добиете многу густо тесто.

  Покријте го тестото и оставете го 1 час на топло место.
  Посипете ја масата со брашно и измесете го тестото.

  Поделете го на два дела и секој расукајте го во кора. Исечете кругови, покријте ги со крпа и оставете ги 5 минути.
  Пржете ги во топла сува тава додека не поруменат од двете страни.

  Наредете ги една врз друга, обилно намачкајќи ги со парче путер и посипете ги со сусам.
  Веќе нема потреба да купувате леб. Овие лебчиња со сусам се толку меки и слатки. Ако сакате слатка опција, додадете лажица шеќер во тестото, посипете со афион и послужете со чај.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.