6 C
Skopje
вторник, јануари 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  Свечено затворени ЗОИ во Пјонгчанг

  Зимските олимписки игри кои во изминатите 17 дена се одржуваа во Пјонгчанг свечено беа затворени во неделата.

  На почетокот на церемонијата на Олимпискиот стадион во Пјонгчанг домаќинот подготви кратка престава на мразот која беше проследена со огномет, а потоа беше интонирана химната на Јужна Кореја.

  ЗОИ беа затворени со дефилето на спортистите и потоа со концертот на музичарот Мартин Герикис.

  На Игрите кои започнаа на 9.февруари учествуваа повеќе од 3000 спортисти.

  Дел од 23. Игри, седми пат во историјата беше и Македонија. Во Пјонгчанг настапија тројца македонски спортисти: Ставре Јада кој на отворањето го носеше државното знаме, Викторија Тодоровска и Антонио Ристевски.

  Ставре Јада во спринт го освои последното 79.место, а на трката на 15 километри во конкуренција на 119 натпреварувачи заврши на 99. позиција.

  Викторија Тодоровска настапи на 10 километарската патека во крос-кантри, македонската репрезентативка во конкуренција на 90 натпреварувачки го освои 85.место.

  Антонио Ристевски настапи во двете технички дисциплини во алпско скијање но не успа да оствари пласман. Ристевски не успеа да ги заврши трките во слалом и велеслалом.

  Олимпијадата мина во знакот на Норвешка и нивната хероина Марит Бјерген. За 17 дена норвешките спортисти освоија 39 медали (14 златни, 14 сребрени, 11 бронзени) и поставија апсолутен рекорд во историјата на олимпијадите.

  Марит Бјерген во Пјонгчанг стигна до бројката од 15 медали во кариерата и го запиша своето име во историјата на олимпизмот.

  Наредните ЗОИ ќе се одржат во 2022 година во Пекинг.

  Latest Posts

  Моќна молитва до Бога кога работите не одат добро во вашиот живот

  Една позната поговорка вели дека најтемното време доаѓа непосредно пред зори. Со такво мото е многу полесно да се живее, но карактерот на секој...

  Девојче го покажа својот брат на фотографија од детството. Ќе се шокирате кога ќе погледнете

  Корисничка на веб-страницата Редит средувала стари работи и пронашла фотографија од детството на нејзиниот брат која буквално ги исплашила луѓето. Но, тие се плашеа...

  Кое животно прво го видовте? Тестот кој ќе ве види како рентген

  Честопати, кога од човек се бара накратко да се опише себеси и да ги наведе доминантните карактерни црти, тој паѓа во ступор. Што можете...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.