6 C
Skopje
сабота, септември 24, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  РЕЦЕПТ: Торта црното кадифе – неверојатна хармонија меѓу кафе и чоколадо, која ќе Ви ги погали сетилата како вистинско кадифе

  Недела е вистинско време да направите вкусна чоколадна торта и да уживате со Вашето семејство додека ја јадете. Ние Ви нудиме неверојатен рецепт за тортата црното кадифе која ќе ги помилува Вашите сетила како вистинско кадифе.

  coko

  Загрејте ја рерната на 190 степени. Во длабок сад измешајте ги маслото со двата вида шеќер додека да добиете хомогена смеса, а потоа додадете ги јајцата и ванилиниот шеќер и измешајте уште малку.

  Во друг сад измешајте ги брашно, нескафето, сода бикарбоната и солта, а потоа додадете малку по малку од смесата со масло и шеќер.

  На крај додадете парчиња чоколадо, промешајте полека со лажица и распоредете ја смесата во сад за печење, подмачкан претходно убаво со путер или маргарин и облеан со брашно.

  Печете го колачот околу 20-тина минути или додека тестото да е испечено. Оставете го малку да се олади (но да е уште топло), извадете го од формата и насечете го на коцки.
  Секоја коцка ставете ја во посебна десерт чинија, одозгора сервирајте со топка сладолед или посипете со малку мед или чоколаден прелив.

  Потребни производи:

  • 230 гр. Путер
  • 220 гр. Кафеав шеќер
  • 100 гр. Обичен шеќер
  • 2 јајца
  • 2 пак. Ванилин шеќер
  • 300 гр. Брашно
  • 1 лажиче сода бикарбона
  • 1 лажиче нескафе
  • 1,5 лажиче сол
  • 230 гр. Темно чоколадо (исечено на парчиња)
  • сладолед по избор
  • малку чоколаден сос
  • малку мед

  Latest Posts

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  АКТУЕЛНО

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  БАБИЧКА ОД СКОПЈЕ: ЈАС ГИ РОДИВ, ГИ ЧУВАВ, ГИ ШКОЛУВАВ, КОГА ТРЕБАШЕ ТИЕ МЕНЕ ДА МЕ ЧУВААТ МЕ ОСТАВИЈА ВО ДОМ

  Осумдесет годишната Баба Олга од Скопје веќе 5 години живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.