6 C
Skopje
недела, август 14, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Рафа живее со огромни болки од 2005?

  Рафаел Надал дефинитивно ќе биде запишан како еден од најдобрите тенисери во историјата, и еден од најдобрите шпански спортисти, но неговиот чичко и долгогодишен тренер Тони Надал вели дека цената која е платена е превисока.

  „Рафа живее со болки и со апчиња против болки од 2005 година. Со тоа најдобро се гледа колку тој жртвувал за успехот и неколку пати ми кажа дека би сменил многу победи за помалку болка“, изјави Тони Надал, кој од оваа година се фокусира на работата на академијата на Надал во Мајорка, наместо на патувањето со неговиот внук.

  Повредите никогаш не биле „лесни“ за Надал, така што е уште поневеројатно што е веднаш зад стариот ривал Роџер Федерер по бројот на гренд слем титули, но и на АТП листата. Најголем проблем влечеа неговите колена, но имаше повреди и на стапалата, грбот, зглобот на раката и бутниот мускул. Тој беше на операција на слепото црево во 2015 година, а пред два месеци го повреди колкот во четврт-финалето на Австралија опен против Марин Чилиќ.

  По ова, тој се повлече од турнирите во Акапулко, Индијан Велс и Мајами, најавувајќи враќање за неговата омилена подлога, земјата. Неговиот стил на игра, исто  така влијае на неговите повреди, а самиот признава дека многуте турнири на хардкорт подлога ги влошиле работите. Надал во својата автобиографија призна дека генетско заболување на стапалото во 2005 година за малку ќе ја прекратело неговата кариера на 19 години.

  „Специјалистот кај кого отидовме ни кажа дека сме завршени. Од 2005 тој постојано живее во болки и немаше добра тренинг сесија. Речиси секогаш завршувавме со средства против болки бидејќи ситуацијата стануваше неиздржлива“, додава Тони Надал.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.