6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пронашле 2.246 мртви бебиња во домот на гинеколог откако тој починал

  Семејството на починат гинеколог пронашло 2.246 зачувани фетуси во неговиот дом во Илиноис. Ова го соопшти локалната канцеларија на шерифот на округот Вил, САД.

  Д-р Улрих Клопфер, кој е и поранешен шеф на гинеколошка клиника во соседната држава Индијана, почина на 3 септември.

  Девет дена подоцна, адвокат на семејството се јавил во Институтот за судски науки за да пријави што е пронајдено во домот на починатиот и да побара помош.

  Полицајците на лице место конфискувале повеќе од 2.000 тела.

  Во 2016 година, гинекологот ја загуби лиценцата откако беше обвинет дека не пријавил абортус што го направил на 13-годишно девојче. Манипулацијата ја извршил и самиот, без да обезбеди дополнителен персонал, потсетува Би-Би-Си.

  За време на судењето, лекарот рече дека за 43 години пракса, тој никогаш не изгубил ниту еден пациент.
  „Жените забременуваат, мажите не. Мораме да ги почитуваме одлуките на жените, за кои веруваат дека е најдобриот пат за нивниот живот“, рече тогаш тој.

  Докторот, кој си го одзеде животот на 74-годишна возраст, регионалниот магазин The Journal Gazette го опиша како „веројатно највредниот „специјалист“ за абортус во историјата на Индијана.

  Се вели дека тој извршил десетици илјади абортуси во различни окрузи во текот на неколку децении. Службеник со овластување, кој на крајот му ја одзеде лиценцата во 2016 година, го опиша како „професионално неспособен“ и лекар кој немал каква било медицинска проценка.

  Во својата пракса, д-р Клопфер користел до неодамна методи на абортус од 70-тите и 80-тите години.

  Локалната полиција покрена истрага.Засега нема докази дека во замокот биле направени медицински интервенции.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.