6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  ПАМЕТ ЗА СИТЕ: Вака ова момче несакајќи предизвика апокалипса во северна Италија

  Матија (38) се смета за првиот пациент во Италија кој е заразен со коронавирус, а потрагата по „нула пациентот“ продолжува.

  Тој оздраве на почетокот на март и беше ослободен од интензивна нега. Сепак, пред тоа, тој директно или индиректно зарази можеби стотици луѓе, иако не стори апсолутно ништо лошо.

  Овој млад италијанец, кој бил физички здрав и активен, прво се пожалил дека се чувствувал лошо на 14 февруари и не му бил дијагностициран корона вирус до 20 февруари, кога развил пневмонија. Тој директно ја заразил својата бремена сопруга, двајца доктори, старица која потоа починала од коронавирусот и најмалку девет други лица, што значи дека тој бил еден од т.н. супер-носители само затоа што лекарите не го тестирале навреме.

  Тој отишол во болница три пати

  Матија отишол во болница во Кодони во северна Италија три пати со симптоми слични на грип, пред лекарите конечно да го тестираат и да му дијагностицираат инфекција со вирус. Тој ја посетил болницата на 15 јануари, а веднаш следниот ден, а лекарите му препишале лекови против грип и го испратиле дома, дозволувајќи му да зарази бројни други, бидејќи лекарите претпоставувале дека не може да биде заразен со вирусот бидејќи не бил во Кина.

  Потоа бил пренесен во болница на 19 јануари, бидејќи не можел да дише, па бил хоспитализиран.

  Како се заразил

  Дури на 20 февруари, кога бил хоспитализиран поради тешка пневмонија, лекарите се посомневале дека тој може да биде болен од коронавирус. Поточно, неговата сопруга им кажала дека на 25 јануари, негов пријател кој се вратил од Кина на 21 јануари, присуствувал на вечера. Потоа го тестирале Матија и дознале дека е позитивен. Во меѓувреме, го лоцирале неговиот пријател, за кој се сметало дека е „нула пациент“, но тој самиот не бил позитивен на тестот.

  Можно е вирусот да му бил пренесен на Матија, а неговиот пријател во меѓувреме да оздравел и воопшто да не доживеал некои поголеми симптоми. Сепак, сè уште не е познато кој е „нулта пациент“ во Италија, а според италијанските медиуми, новата претпоставка е дека лицето се заразило во Германија, а потоа дошло во регионот Ломбардија на 25 или 26 јануари.

  Можеби заразил стотици луѓе

  Додека не се појавија првите симптоми, Матија нормално одел на работа во фабрика. Фабриката, една од гранките на мултинационална компанија, вработува околу 500 луѓе. Истражувачите на Министерството за здравство утврдиле дека вирусот може лесно да ја шири инфекцијата, особено во кантината. Таа беше затворена веднаш штом беше утврдено дека Матија е заразен. Во меѓувреме, многу колеги се тестирале, и биле позитивни. Понатаму, откриено е дека тој ги посетувал своите родители, а тие во меѓувреме го посетиле барот, кој честопати го посетувале пензионери. Тројца постари лица кои го посетија тој бар биле позитивни на тестот.

  Покрај тоа, Матија, кој честопати трча и учествува на маратоните, заразил барем еден пријател со кого трчал. Тој трчал на два полумаратони на 2 и 9 февруари. Тој исто така играше фудбалски аматер и имаше еден натпревар во Кремона пред да ги почувствува првите симптоми.

  Тимот во кој игра подоцна објави дека сите играчи биле тестирани за вирусот на корона. Во болницата тој заразил најмалку двајца лекари и неколку пациенти, а можеби и пријатели и роднини кои го посетиле, бидејќи бил ставен во изолација дури на 20 февруари, кога бил тестиран.

  Во меѓувреме, неговата сопруга, која имала поблаги симптоми, брзо се опоравила, а сега и тој се опоравува.

  Сепак, италијанските власти, предводени од премиерот Џузепе Конте, изјави дека неспособноста на медицинскиот персонал во болницата Кодоњо во најголем дел е виновна за епидемијата што се шири низ северна Италија, а потоа и низ целата земја.

  Брзо потоа, во Италија се воведоа многу построги мерки, така што сега луѓето се тестираат веднаш штом ќе покажат некои од симптомите. Во меѓувреме, и покрај фактот дека целата држава е ставена во карантин, бројот на заразените лица е околу 35.700, додека околу 3.000 починаа. Затоа, карантинот најверојатно ќе биде продолжен и по 3ти април.

  Извор: Slobodenpecat.mk

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.