6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Откриен дел од диносаурус сочуван во килибар

  Научниците нашле килибар во кој е сочуван 99 милиони години стар дел од опашка од пердувест диносаурус, се наведува во студијата објавена оваа седмица во американското списание Current Biology.

  dinosaurs_del

  Лида Ксинг од Кинескиот универзитет за геонауки, една од главните автори на студијата, минатата година наишла на фосилот од оваа пердувесто животно на пазар на килибар во Мианмар. Тоа откритие ќе овозможи нов увид во изумрените пердувести животни, како и во еволуцијата на самите пердуви.

  „Ова е нов извор на информација кој е вреден за интензивно истражување и заштита на таквите фосилни ресурси“, смета Риан Меккелар, еден од научниците кој учествувал во изработката на студијата.

  Научниците се сигурни дека во килибарот/јантарот се наоѓа дел од диносаурус, а не праисториска птица, истакнува Меккелар, бидејќи „опашката е дога и флексибилна“.

  „Зачувана е опашка која се состои од осум пршлени од младенче. Пршлените се окружени со пердуви, кои се сочувани во тридимензионални микроскопски детали“, додава овој научник од канадскиот Музеј Саскатчеван.

  Иако целата опашка прекриена со пердуви, не е веројатно дека тој диносаурус можел да лета, тврди палеонтологот. Тие веројатно на животното му служеле во ритуалните парења или како термичка регулација.

  Ова не е првпат во килибар да се сочувани пердуви од периодот на диносаурусите, но новината се состои во тоа што научниците сега можеле со сигурноста да утврдат дека тие му припаѓаат на диносаурусот.

  Истражувачите пронајдената опашка ја анализирале со ЦТ скенирање и микроскоп. Заклучиле дека пердувите на врвот се темнокафени, со бледа или бела долна страна. Тенкиот слој околу коските содржи траги од железо од хемоглобинот сочуван во примерокот.

  Во познатиот филм „Паркот Јура“ научниците успеваат да клонираат диносауруси од ДНК пронајдена во килобар. Оваа фосилизиран смола од дрвјата често се користи како накит, но Меккелар ја истакнува нејзината важност за палеонтолошките истражувања.

  „Парче килибар содржи мали увиди во древните екосистеми, но чуваат и микроскопски детали, тридимензионални системи и чувствителни ткива кој е тешко да се проучуваат во други околности“, заклучува канадскиот научник.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.