6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Невеста се чувствувала чудно на својата венчавка, а кога докторот и ја прегледал главата, останал во шок

  Зошто вакво нешто да се случи на најубавиот ден од животот? Зошто воопшто да се случи такво нешто? Доктор Едвард Паначек од Сакраменто, Калифорнија, имал...

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат...

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот. Една млада...

  Погледнете како возач дрско почнал да задева велосипедистка, но налетал на погрешна личност

  Велосипедистка им се одмаздила на возач на комбе и на неговата сопатничка што и пречеле на раскрсница бркајќи им го возилото и безмилосно му...

  Од 2 литри млеко правам 1 кг домашно сирење: без квасец и лимонтус, се јаде после 4 часа!

  Дали сте пробале домашно сирење? Неговиот благ и не толку солен вкус многумина го сакаат. Во однос на структурата и квалитетите, многу потсетува на италијанската моцарела.

  Денеска ќе ве научиме како да направите вкусно домашно сирење. За ова ви требаат 2 литри млеко. Сè се прави лесно и едноставно, дури и без употреба на квасец или други ензими, без лимонска киселина или оцет. А најдоброто е што цената му е два-три пати помала од купешката сирење.

  Вака подготвеното домашно сирење може да се јаде по 4 часа. Пробајте го и нема да зажалите!

  Производи:
  свежо млеко – 2 литри;
  сол -1,5 -2 лажици (или по вкус);
  павлака – 400 грама;
  јајца – 6 парчиња;
  јогурт – 200 грама (по избор).

  Подготовка:
  1. Во тенџере сипете го млекото, додадете ја солта.
  2. Ако сакате повеќе несолено сирење, додадете помалку сол.

  3. Додека млекото врие, се матат јајцата.
  4. Во зовриеното млеко со постојано мешање (по можност со жица) се додаваат павлаката и изматените јајца. Вака се вари околу 5-6 минути.

  5. Треба да видите како се раздвојуваат урдата и сурутката.
  6. Над тенџере се става големо сито, се покрива со крпа свиткана на 4 кори и смесата се истура во цедалка.

  7. Оставете да се исцеди целосно.
  8. Исцедената смеса завиткајте ја во газа (само врзете ги краевите што висат надолу).

  9. Ставете тег одозгора. Можете да го поставите помеѓу две даски или во форма, ставајќи некој предмет тежок 1 кг одозгора.
  12. По 4 часа сирењето е готово, отстранете ја тежината.

  13. Оставете го во крпата уште неколку часа во фрижидер.
  14. Можете да додадете и 200 грама јогурт, кога ќе ја додадете павлаката, сирењето станува уште понежно.
  15. А ако ви треба подебело сирење, можете да ставите поголема тежина на цедалката.

  Latest Posts

  Невеста се чувствувала чудно на својата венчавка, а кога докторот и ја прегледал главата, останал во шок

  Зошто вакво нешто да се случи на најубавиот ден од животот? Зошто воопшто да се случи такво нешто? Доктор Едвард Паначек од Сакраменто, Калифорнија, имал...

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат...

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот. Една млада...

  Погледнете како возач дрско почнал да задева велосипедистка, но налетал на погрешна личност

  Велосипедистка им се одмаздила на возач на комбе и на неговата сопатничка што и пречеле на раскрсница бркајќи им го возилото и безмилосно му...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.