6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Објавена топ-листа на градови во кои најдобро се заработува

  Мапирањето на светските цени на годишно ниво е извештај на „Дојче банк“ во кој се споредуваат трошоците за стоки и услуги во големите градови низ целиот свет и се анализира животниот стандард на граѓаните – од просечната цена на кирија до онаа на една кутија цигари.

  Врз основа на овие анализи, „Бизнис инсајдер“ сега објави листа на топ 28 градови во кои се заработуваaт најмногу пари.

  Еден од факторите за извлекување на заклучоците била просечната нето-плата како показател за нивото на богатство во одреден град. Општо земено, градовите на врвот од оваа листа се финансиски центри како Лондон, Њујорк и Франкфурт, каде што трошоците за живот се повисоки, а како резултат на тоа, повисоки се и платите.

  Исто така, што се однесува до географската локација, најдобро котираат градовите од северната хемисфера, односно од развиените западни земји, но листата дава надеж и за јужната хемисфера, со градови како Мелбурн и Велингтон во Нов Зеланд.

  Градот со највисока просечна месечна нето-плата е швајцарскиот Цирих, со 5 764 американски долари.

  Во продолжение, погледнете ја целата листа:

  1. Цирих, Швајцарија – 5 764 долари
  2. Сан Франциско, САД – 4 974 долари
  3. Њујорк, САД – 4 115 долари
  4. Сиднеј, Австралија – 3 914 долари
  5. Бостон, САД – 3 740 долари
  6. Осло, Норвешка – 3 664 долари
  7. Чикаго, САД – 3 650 долари
  8. Копенхаген, Данска – 3 462 долари
  9. Дубаи, ОАЕ – 3 447 долари
  10. Франкфурт, Германија – 3 389 долари
  11. Лондон, Обединето Кралство – 3 381 долари
  12. Мелбурн, Австралија – 3 263 долари
  13. Сингапур – 3 099 долари
  14. Амстердам, Холандија – 3 058 долари
  15. Токио, Јапонија – 3 004 долари
  16. Стокхолм, Шведска – 2 999 долари
  17. Хелсинки, Финска – 2 988 долари
  18. Велингтон, Нов Зеланд – 2 946 долари
  19. Париз, Франција – 2 886 долари
  20. Даблин, Ирска – 2 762 долари
  21. Окленд, Нов Зеланд – 2 723 долари
  22. Единбург, Велика Британија – 2 565 долари
  23. Хонг Конг, Хонг Конг – 2 550 долари
  24. Торонто, Канада – 2 519 долари
  25. Берлин, Германија – 2 482 долари
  26. Брисел, Белгија – 2 480 долари
  27. Ванкувер, Канада – 2 458 долари
  28. Виена, Австрија – 2 425 долари

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.