6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нервозниот Федерер го пцуеше судијата (Видео)

  Светскиот рекет број 1, Роџер Федерер, во неделата не успеа да ја одбрани титулата на мастерсот во Индијан Велс. Швајцарецот беше поразен од Хуан Мартин дел Потро со 2:1 (6:4, 6:7, 7:6).

  Федерер и Дел Потро го одиграа најдобриот меч од почетокот на годината, меч кој вројатно ќе влезе во најдобрите пет оваа сезона. Аргентинецот победи и ја освои првата мастерс титула во кариерата и ја прекина серијата од 17 победи во која се наоѓаше Федерер.

  Швајцарецот во текот на целиот турнир, особено во полу-финалето и финалето, покажа голем степен на нервоза, нешто што не екарактеристочно за него.

  Својата „темна страна“, Федерер ја покажа во финишот на вториот сет, во тај-брејкот кога с екршеше резултатот. Швајцарецот доби поен и започна да слави израмнување во сетови 1:1, кога судијата му дозволи челинџ на Дел Потро.

  Федерер гласно негодуваше, бидејќи противникот малку доцнеше со барањето на челинџот, а кога го доби сетот со пцости го „почести“ главниот судија.

  Нервозата не му помогна на Федерер, кој при резултат 5:4 сервирашше за мечот, пропушти три меч топки и на крајот загуби.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.