6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Најевтините градови за викенд во Европа

  Овогодинешното истражување “Барометар за градски трошоци” на “Post Office Travel Money” направи листа од повеќето достапни градови за викенд одмор во Европа.

  varshava

  Во листата се рангирани 35 града според 12 Празнични елементи како што тристепено мени(предјадење, јадење и десерт) со шише вино за двокреветна соба, две ноќевања во тризвезден хотел, туристички атракции и прошетки, цена на кафе, пиво и други прехранбени производи.

  За целта на истражувањето се користени девизните курсеви од 10 март. Цените на туристичките услуги се обезбедени од туристичките агенции, а за целта на онлајн студија се споредени најевтиниот достапни двокреветни соби за патување за датумите 15-18 април. Листата на 13-те евтини европски градови започнува со Варшава, каде што за викенд за двајца ќе ви се потребни 113 евра. Двокреветна соба за двајца возрасни чини 54 евра, билетите за градскиот транспорт во просек 1,6 евра, 48-часовен карта за јавен превоз може да се купи за 4,5 евра. Топ дестинација – Кралскиот дворец е со слободен влез. Тристепено мени за двајца со вклучено шише вино чини 28 евра, кафето е 1,9 евра, пивото – 1,5 евра.

  Следува литванската престолнина Вилнус, каде дводневен престој ќе ви чини 115 евра. Првите три евтини европски градови завршуваат со Будимпешта, каде за време на викендот ќе ви се потребни 123 евра.Останатите градови во рангирањето се Рига, Краков, Лисабон, Дубровник, Прага, Москва, Атина, Талин, Стразбур и Лил (Франција).

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.