6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Најдобар старт на сезоната

  Роџер Федерер има импресивна кариера, 20 освоени Гренд слем титули, а на 36-годишна возраст ја игра најдобрата сезона во кариерата.

  Швајцарецот синоќа го победи Борна Чориќ во полу-финалето на мастерсот во Индијан Велс и ја забележа 17.победа од почетокот на сезонат, што за него е најдобар старт на годината во кариерата.

  Претходно најдобриот старт во сезоната го имаше во 2006 година. Тогаш стартуваше со 16 поебди, а годината ја заврши со 92 победи и само пет порази.

  Федерер успеа да се извлече од поразот против Чориќ. Малдиот Хрват имаше предност 1:0 во сетови и 4:2 во вторито сет, а потоа и два пати брејк предност во решавачкиот сет, но не го издржа притисокот.

  Федерер титулата во Индијан Велс ќе ја брани против Хуан Мартин дел Потро.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.