6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  Масовно се шири објавата од Италијанката за коронавирусот: „Направивме голема грешка“

  Предупредувањето кое што една жена од Италија го објавила на социјалната мрежа Твитер, почнало да кружи по сцијалните мрежи.

  Италијанката, која што за порталот „Bored Panda“ открила дека се вика Бјанка и дека живее во мал град недалеку од Милано, ги предупредила луѓето дека коронавирусот не треба да го сфаќаат “здраво за готово“ и дека треба да се придржуваат на сигурносните упатства.

  „Ве молам луѓе. Тука во северна Италија направивме голема грешка. Сите зборуваат дека “тоа е само грип“, а сега нашите оддели за интензивна нега се во колапс. Сите продолжија да излегуваат и да шетаат како ништо да не се случува и сега нашите родители, дедовци и баби умираат. Коронавирусот не е грип“ – порачала таа.

  Нејзината објава предизвикала големо внимание и досега на Твитер е споделена речиси 70 илјади пати, а ја лајкнале нешто помалку од 142 илјади луѓе.

  Во коментарите на нејзината објава се огласиле луѓе од целиот свет кои што ѝ се благодарни што тоа го споделила со нив.

  „Кај нас никој не слуша. Ти благодарам што го сподели ова. Од срце ми е жал поради тоа што вашата земја поминува низ таков период (наскоро тоа ќе бидеме ние)“, „Ти благодарам што го сподели ова и биди сигурна дека оваа објава ќе спаси многу животи. Ѝ посакувам сè најдобро на твојата земја, пријатели и семејство“, „Јас сум од Кина и ние знаеме колку грозно може да биде сето тоа доколку вирусот излезе од контрола. Вториот период на инкубацијата е без симптоми и голема е можноста да се заразите“ – биле само дел од коментарите на нејзината објава.

  Некои од луѓето сметале дека оваа жена шири лажни вести затоа што нејзиниот профил на Твитер бил “направен неодамна“.

  Бјанка исто така споделила и мерки на сигурност кои што се препорачуваат во Италија:

  1. Треба држите минимално растојание од луѓето од 1 метар.

  2. Избегнувајте физички контакт при поздравување со луѓето.

  3. Избегнувајте големи собири.

  4. Редовно мијте ги рацете.

  Извор: Tocka.com.mk

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.