6 C
Skopje
сабота, септември 24, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  Каиро и EgyptAir потврдија дека се најдени остатоци од авионот, сомневања за тероризам (видео)

  Грчките власти пронашле „материјал кој плута“ кој може да му припаѓа на авионот на воздухопловната компанија „EgyptAir“кој во четвртокот се урна во Средоземното Море, како и појаси за спасување, објави египетското министерство за цивилна авијација, а подоцна потпретседателот на компанијата Ахмед Адел за американската телевизиска мрежа CNN го потврди откривањето фрагменти од исчезнатиот авион.

  „Пронајдовме делови“, потврдил Адел во интервјуто за CNN. Во соопштението на компанијата објавено на Twitter се наведува дека семејствата на патниците и на екипажот се известени дека се пронајдени остатоци. „Го изразуваме нашето најдлабоко сочувство“, се вели во објавата. Компанијата „EgyptAir“ додава дека потрагата продолжува.

  Грчки воени извори за Reuters претходно објавија дека грчка фрегата која трага по исчезнатиот египетски авион открила два големи објекта кои плутаaт во морето околу 370 километри јужно до Крит. Рекле дека се чини дека објектите се црвени и бели парчиња пластика, а пронајдени се во близина областа каде што претходно бил регистриран сигналот од примопредавателот на авионот.

  Грчката државна телевизија TV ERT објави слична информација, велејќи дека во истата област се лоцирани два објекта со „портокалова боја“. Авионот на „EgyptAir“ на летот MS804 од Париз за Каиро исчезна во четвртокот од радарите откако го напуштил грчкиот воздушен простор и неколку минути по навлегувањето во египетскиот воздушен простор. Се претпоставува дека се урнал во Егејското Море јужно од грчкиот остров Карпатос меѓу Родос и Крит.

  Египетскиот министер за воздушен сообраќај Мохамед Хосам Камал изјави дека терористичкиот напад е поверојатна причина за уривањето на авионот отколку технички проблем. Немало разузнавачки информации во врска со некој од 56-те патници, а се спроведуваат проверки, изјави министерот на прес-конференција во Каиро.

  Претходно воздухопловни експерти изјавија дека имајќи предвид дека пилотите на авионот „Airbus A320“ биле многу искусни и отсуството на сигнал за помош, зборува дека инцидентот кој довел до трагедијата бил силен и ненадеен.

  Според американската телевизија CNN, која се повикува на неименуван извор во американското разузнавање, првичните податоци покажуваат дека во авионот можело да би биде активирана експлозивна направа.

  Верзијата за терористички чин ја спомена и директорот на руското ФСБ, Александр Бортников. „За голема жал, денеска се случи уште еден инцидент со авион на египетска авиокомпанија. Според сé судејќи, станува збор за терористички чин во кој загинаа 66 луѓе од околу 12 земји“, рекол Бортников, пренесе агенцијата РИА:

  Францускиот претседател Франсоа Оланд потврди дека авионот на „EgyptAir“ од Париз за Каиро се урнал во Средоземното Море и оти ниедна од хипотезите за причината за падот на воздухопловот не може да се исклучи.

  Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос изјави дека египетскиот „Airbus A320“ имал неколку остри свртувања пред да исчезне од радарите. Грција испрати два авиона и брод во потрага по авионот. Грчките власти ја истражуваат изјавата на капетан на еден трговски брод кој рекол дека видел „пламен на небото“ околу 130 наутички милји од Карпатос.

  Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека нема никакви специјални информации за тоа зошто авионот исчезнал, додавајќи дека не сака да нагаѓа за причините на инцидентот.

  „Надлежните власти работата сé што можат за да ги утврдат фактите за ова што се случи денеска. Во овој момент не знам ништо повеќе од другите за тоа“, изјави Кери на прес-конференцијата во седиштето на НАТО во Брисел, пренесе AFP.

  Поради инцидентот откажан е состанокот на европските челници, членови на Партијата на европските социјалисти, кој требаше да се одржи во Рим во петокот.

  Latest Posts

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може...

  Најсилниот природен лек на светот – рецепт стар со векови за лекување на алергија

  Доколку патите од кивање, солзење на очите, течење од нос, црвенило и отоци на слузокожата, особено пролетно време, веројатно станува збор за симптоми на...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува...

  Дали кога ќе станете од спиење на вашата перница е влажна : Причината за тоа ќе ве изненади

  Она што често знае да се случи е после спиење, на перницата да направиме мала „бара“ од плуканка, а на многу луѓе тоа многу...

  АКТУЕЛНО

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  БАБИЧКА ОД СКОПЈЕ: ЈАС ГИ РОДИВ, ГИ ЧУВАВ, ГИ ШКОЛУВАВ, КОГА ТРЕБАШЕ ТИЕ МЕНЕ ДА МЕ ЧУВААТ МЕ ОСТАВИЈА ВО ДОМ

  Осумдесет годишната Баба Олга од Скопје веќе 5 години живее во Дом за стари лица. Ја раскажува својата приказна како после толку годони се...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.