6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Идеален за топли денови! Турски традиционален десерт готов за 10 минути (рецепт)

  Мухалебија е традиционален турски десерт кој е прогласен за еден од најубавите деликатеси на светот.

  Лесно се подготвува, а веруваме дека и вас ќе ве воодушеви.

  Состојки: 1 литра млеко, 30 грама кокосово брашно, 100 грама путер, 6 лажици пченичен гриз, 1 шолја шеќер, 1 ванилин шеќер .

  Подготовка: Во сад истопете го путерот, додадете го гризот и мешајте околу 1 минута. Спиете го млекото и продолжете да мешате. Додадете ванилин шеќери варете додека не се згусне. Во добиената смеса додадете кокосово брашно, промешајте и варете уше 3 – 4 минути.

  Десертот сипете го во садови и почекајте да се излади. По желба можете да украсите со кокосово брашно, мелени ореви или цимет.

  Добар апетит!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.