6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зголемен бројот на туристи на Кипар

  Бројот на туристи на Кипар е зголемен во август речиси 17 отсто на годишно ниво, што овој месец го прави најдобар од било кога за кипарскиот сектор на туризмот.kiparКипар го посетиле над 458 илјади туристи, покажаа објавените официјални податоци.

  Бројот на туристи од Британија пораснал 9,9 отсто, на 172,24 илјади, додека бројот на руски туристи, кои се втори најбројни туристи на Кипар, скокнал 36,8 отсто, на 122,84 илјади.

  Исто така, евидентиран е пораст на израелските туристи од 61 отсто, кои во август на Кипар биле 27,05 илјади.

  Во првата половина на тековната година кипарските приходи од туризмот се зголемени 13,7 отсто, на 831,2 милиони евра од 730,9 милиони евра од истиот период лани.

  Приходите од туризмот чинат околу 12 отсто од бруто домашниот производ на кипарската економија и се заслужни за релативно брзото закрепнување на официјална Никозија од економската криза, заради која ова земја беше принудена да побара меѓународна помош.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.