6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ЕУРО 2016: Португалија прв финалист

  Фудбалските репрезентативци на Португалија се пласираа во финалето на ЕУРО 2016, откако во полуфиналниот меч славеа прптив Велс со 2-0 (0-0). Португалците втор пат во својата историја ќе играат во мечот за титулата, пред 12 години на домашен терен беа поразени од Грција.

  portugalija

  Полуфиналниот дуел во Лионминаво знакот на Кристијано Роналдо, тој стана првиот фудбалер кој настапил во три полуфиналниња на ЕП-а,а со постигнатиот гол се израмни на вечната листа со Мишел Платини, двајцата имаа постигнато по девет голови на контитнеталните шампионати.

  Дуелот Португалија-Велс донесе просечен фудбал, Португалците беа тие кои го контролираа ритамот од почетокот до крајот. Велс во првото полувреме беше рамноправен партнер , но без Арон Рамзи играчитена Крис Колман не успеаја да организираат вистинска акција.

  Пласманот во финалето Португалците го решија на самиот почеток од второто полувреме. Роналдово 50.минута беше повисок во скокот од Честер и го совлада Хенеси, а три минути подоцна Роналдно шутираше кон голот на Велс, Санчез кој беше во офсајд ја пропушти топката на која налета Нани и го постави конечниот резултат.

  До крајот на мечот Велс два пати се закани со удари од далечина преку Бејл, додека Пртоугалците имаа неколку шанси да забележат поубедлива победа.

  Противник на Португалија, на 10.јули, ќе биде победникот од полуфиналето помеѓу Франција и Германија кое ќе се одигра вочетврток.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.