6 C
Skopje
среда, февруари 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ЕУРО 2016: Може ли некој да го собори рекордот на Кириченко?

  Поранешниот руски репрезентативец Димитри Кириченко (39) е стрелец на најбрзиот гол во историјата на европските првенства.

  kiricenko_rus

  Кириченко на ЕП во 2004 година во Португалија, на натпреварот против Грција, постигна гол по само 67 секунди игра. Русија тој меч го доби со 2-1, но Грција и покрај поразот се пласира во втората фаза, а подоцна ја освои и титулата, што е најголема сензација во историјата на континенталните шампионати.

  Кириченко за руската репрезентација настапувал до 2003 до 2006 година, одиграл 12 натпревари и постигнал четири гола.

  На второто место истото така се наоѓа руски, поточно репрезентативец на СССР, Сергеј Алејников. Овој фудбалер, во победата на СССР над Англија (3-1), на ЕП во 1988 година во Германија, постигнал гол по две минути и седум секунди.

  СССР на ова ЕП стигна до финалето, во кое загуби од Холандија 0-2. Алејников за СССР одиграл 73 натпревари, а по распадот на оваа држава четири пати играл за селекцијата на Белорусија.

  Третото место на вечната листа го делат Чехот, Петр Јирачек и Англичанецот Алан Ширер, двајцата постигнале гол по две минути и 14 секунди игра.

  Јирачек постигнал гол против Грција, во победата на Чешка (2-1) на последното европско првенство, додека Ширер во полуфиналето на ЕП во 1996 година, ја тресел мрежата на Германија.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.