6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ЕВРО 2016: Швајцарија во нокаут фазата, историска победа на Албанија

  Фудбалската репрезентација на Швајцарија избори пласман во осминафиналето на Европското првенство откако одигра 0-0 со Франција, која уште по првите две кола обезбеди место во нокаут рундата. Во вториот натпревар од последното коло во А групата, Албанија го постигна првиот гол и ја забележа првата победа на големите натпреварувања, а Романија го заврши своето учество на ЕП.

  Switzerland's Granit Xhaka runs to the bench and change his ripped jersey during the Euro 2016 Group A soccer match between Switzerland and France at the Pierre Mauroy stadium in Villeneuve d’Ascq, near Lille, France, Sunday, June 19, 2016. (AP Photo/Darko Vojinovic)
  Switzerland’s Granit Xhaka runs to the bench and change his ripped jersey during the Euro 2016 Group A soccer match between Switzerland and France at the Pierre Mauroy stadium in Villeneuve d’Ascq, near Lille, France, Sunday, June 19, 2016. (AP Photo/Darko Vojinovic)

  Франција не успеа да постигне гол против Швајцарија иако Погба во првото и Паје во второто полувреме ја  погодија рамката од голот на Зомер. Французите се први во А групата и во осминафиналето ја очекува меч со една од третопласираните екипи од групите Ц, Д или Е.

  Швајцарија во нокаут рундата јаочекува вторпласираната селекција од Ц групата, а тоа најверојатно ќе биде Полска.

  Албанија против Романија ја забележа историската прва победа на големите натпреварувања.Во Лион, единствениот гол го постигна Садику, по центаршутот на Маврај во 44-та минута.

  Албанците имаат три бода во оваа група и доколку минат во осминафиналето за противник ќе го имаат победникот во Ф групата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.