6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ЕВРО 2016: Минимални победи на Германија и Полска во Ц групата

  Фудбалската репрезентација на Германија ја совлада Северна Ирска со 1-0 и го освои првото место во Ц групата. Северните Ирци се трети во оваа група, а втора е Полска којашто, исто така, со 1-0 славеше над Украина.

  Germany players pose for team photo prior to Euro 2016 qualification soccer match against Georgia in Leipzig

  Германија првата фаза на Европското првенство ја заврши со седум бодови и без примен гол, исто како и Полска која е втора поради послабата гол разлика. Северна Ирска го освои третото место со три бода и гол разлика 2:2.

  Северна Ирска, и покрај поразот, има големи шанси да игра во осминафиналето, бидејќи на табелата на третопласираните селекции го задржа второто место пред Албанија. Северна Ирска на оваа табела можат да ја престигнат Чешка, Португалија и Шведска.

  Германија на „Паркот на Принцовите“ доминираше против дефанзивно ориентираната Северна Ирска, но од многуте шанси единствено Марио Гомез постигна гол по половина час игра.

  Слично какои Германија, и Полска доминираше против Украина, но единствено Куба Блашчиковски во 54. минута успеа да постигне гол.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.