6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  (Видео)Тажен крај за најдобриот, Болт се повреди во последната трка

  Најдобриот атлетичар на сите времиња, Јусеин Болт, на тажен начин ја заврши својата блескава кариера. Болт не успеа да стигне до целта како дел од штафетата на Јамајка 4×100 метри.

  Болт трчаша како последна измена во штафетата, кога ја прими палката од Јохан Блејк, се повреди на 50 метри од целта и со болна гримаса на лицето легна на тартанот.

  Златото им припадна на Британците (Уџах, Џемили, Талбот, Мичел-Блејк) кои во целта имаа време 37,47 секунди, што преставува нов европски рекорд. Среброто им припадна на Американците 37,52 секунди, а бронзата ја освои Јапонија 38,04 секунди.

  Инаку, Болт најбрзиот човек на сите времиња е светски рекордер на 100 и 200 метри, на делницата од 100 метри има три светски и осто толку олимписки златни медали, сопственик е на четири златни медали на светските првенства на 200 метри, а на оваа делница има три олимписки златни медали.

  Со штафетата на Јамајка 4×100 метри два пати триумфорал на ОИ.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.