6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Варам тегла кисело млеко во тенџере и добивам прекрасно ароматично сирење – рецепт од читател

  Здраво на сите, денес на многу лесен начин ќе ви откријам како со години правам свежо и вкусно сирење. Во тегли ставам кисело млеко, па ги ставам теглите во тенџере со вода и ги варам.

  Пробајте и вака знам дека ќе ви се допадне, сирењето станува многу вкусно и ароматично“ – вака ни напиша наш читател кој го даде и деталниот рецепт за овој интересен начин на правење домашно сирење. Еве што ви е потребно за да направите сирење од јогурт дома:

  Домашно сирење од од кисело млеко

  Производи:
  Кисело млеко со поголем процент на масти и сол
  по желба можете да додадете лук, свеж или стар кромид, млад кромид, оригано, маслиново масло…
  Можете да додадете разни зачини на сирењето и да го направите ароматично, по ваша желба и вкус.

  ПОСТАПКА:
  Земете големо и широко тенџере, а на дното ставете памучна крпа, свиткана во неколку слоеви за да го покрие дното, па внатре наредете ги празните тегли (да има малку растојание меѓу нив, да не се допираат).

  Земете кисело млеко кој содржи поголем процент на млечни масти, како 2,8% или 3,2% (јас користев 2,8%). Доколку не користите домашно кисело млеко, туку купувате, не заборавајте да го протресете пред употреба.

  Наполнете ги теглите со кисело млеко (оставете 2-3 прста под капакот, а потоа затворете ги со чисти, суви капаци претходно натопени со медицински алкохол или стерилизирани во рерната. Погрижете се добро да ги затворите.

  Во тенџерето истурете млака или вода на собна температура за нивото на водата да биде над нивото на кисело млеко во теглите. Ова е важно за рецептот да биде успешен, односно кисело млеко да коагулира.

  Потоа внимателно префрлете го тенџерето во шпорет и сварете ги теглите на умерена температура. Штом водата зоврие, односно почнува да врие, намалете ја температурата и варете ги теглите 20 минути.

  коагулација
  По ова време, исклучете го шпоретот и оставете ги теглите во водата додека не се изладат целосно. За следната постапка ќе ви треба тенџере, цедалка што може да се стави над тенџерето и чиста стерилна газа (во неколку слоеви) која ќе се стави во цедалката.

  цедење на сирење
  Истурете ја содржината на теглите за да се исцеди сурутката преку газа. Потоа соберете ја газата и убаво исцедете го вишокот течност со извртување со рацете. Ставете нешто тешко врз сирењето во газата и оставете го да отстои малку, околу 10 минути, додека не се исцеди и згусне.

  Ароматно сирење, ако сакате да имате сирење со вкус, направете вака:
  Додека сирењето се цеди, ситно исечкајте две чешниња лук и две зелени главици кромид. Извадете го сирењето од крпата и поделете го на два дела. Во едниот дел ставете сечкан лук, а во вториот исечкан свеж кромид. Сол по вкус, а можете да додадете и зачини по ваш вкус. Додадов кромид и малку оригано.

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.