6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  Вакви палачинки не се јаделе – 1 составка менува сè и води до завист

  Ах овие палачинки умирам за нив уште од мала. Штом слушнам дека некој ќе го направи за појадок, прво нарачувам.

  Но, со години не можев да ги направам без согорување додека конечно не дознав за овој рецепт. Од тогаш сум вистински факир на палачинки, нема кој да ме надмине.

  Барате совршен рецепт за палачинки? Честитки, пред вас е! Денеска ќе ве научиме да подготвувате палачинки со мајонез и јајца, кои никогаш нема да се скинат и се многу понежни од оние со млеко. Не се сушат долго во фрижидер и се толку меки што може да се јадат следниот ден без проблем.

  Ваквите палачинки може да се јадат со џем, кондензирано млеко, слатки, мед… А ако не јадете слатки, не додавајте шеќер во колачот. Подгответе палачинка со лук со печурки или фил од мед по ваш вкус, завиткајте ги палачинките во што сакате и уживајте во спротивните вкусови!

  СОСТОЈКИ
  0,5 литри топла вода
  9 лажици брашно
  2 лажици мајонез
  2 јајца
  2 лажици шеќер
  15 грама ванила
  2 лажици растително масло
  прстофат сол

  ПОДГОТОВКА
  Во миксер или со вилушка изматете ги мајонезот, јајцата, шеќерот, шеќерот и ванилата

  Додадете топла вода и просеано брашно. Убаво промешајте за да избегнете формирање на грутки. Оставете го тестото да одмори 20 минути.

  Намачкајте ја тавата со растително масло, но само еднаш – на почетокот на пржењето и ставете ја на средна топлина.

  Мала количина од оваа течност намачкајте рамномерно преку површината на тавата со кантар. Во загреана тава пропржете ги палачинките по 1-2 минути од секоја страна. Бидете сигурни дека тие не се изгорени.

  Послужете топли палачинки со џем, мед или нешто зачинето на страна, што сакате. Добар апетит!

  Тенките палачинки можат да нахранат толпа, но тешко дека ќе можете да изненадите некого. За да го направите ова, мора да вклучите имагинација и снаодливост. Обидете се да направите необични чоколадни палачинки со додавање какао во прав во тестото.

  И ако ви се допаѓа рецептот за палачинки со мајонез, кажете им на вашите пријатели за тоа!

  Latest Posts

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.