6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Браво, момци! Македонија ја прегази Унгарија и ќе игра ЕП во одбојка!

  Македонија со 3:0 (25:21, 25:20, 25:21) ја победи Унгарија за да стигне до неверојатен пласман на Европското првенство во одбојка во 2019 година кога претходно за нас одиграа Летонија и Шведска обезбедувајќи ни пласман меѓу најдобрите второпласирани репрезентации.

  На собирот на најдобрите европски репрезентации Македонија го фаќа последниот воз како петтопласирана во мини табелата на второпласираните натпреварувања кога момците знаеја дека мора да одат на победа и не им дадоа шанса на Унгарците да здивнат.

  За разлика од првиот меч на гости, кога Македонија првин имаше предност од 2:0 во сетови за потоа во тај-брејкот да го решава победникот, во Скопје немаше дилеми и момците на селекторот Никола Матијашевиќ може да се гордеат со најголемиот успех во репрезентативната одбојка во историјата на Македонија.

  Подоцна повеќе…

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.