6 C
Skopje
петок, септември 22, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бејли: Нема подобро време за решавање на спорот за името

  Нема подобро време за решавањето на спорот за името, порача во понеделникот американскиот амбасадор Џеј Бејли, додавајќи дека бегалската криза ги потенцирала потребите од поголема соработка меѓу Македонија и Грција.

  bejli_sad

  Според него САД, ОН и останатите партнери и пријатели на земјата се подготвени да помогнат во напорите кои Скопје и Атина ги прават за решавањето на овој повеќедецениски проблем.

  Обраќајќи се по повод Денот на НАТО во Домот на АРМ, Бејли се осврна и на обврските од Пржинскиот договор, потенцирајќи дека она што сега е важно е да се имплементираат реформите кои се потребни за одржувањето на изборите.

  „Кредибилни избори, работата на СЈО, реформите во медиумите и други области. Заедно тие испраќаат стратегиска порака на идните НАТО сојузници за вашата посветеност на вредностите на Алијансата. Меѓутоа полумерките ја испраќаат спротивната порака и може да ја поткопаат поддршката. Така што овие три области, односите со Грција, одбранбените можности и демократијата и владеењето на правото, нудат можности и се признание за многуте предизвици околу нас. Мојата порака е многу едноставна-искористете ги овие можности“, порача американскиот амбасадор.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.