6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Антиќ и Мекејлеб повторно за Македонија

  Македонската кошаркарска репрезентација, предводена од новиот селектор Јорданчо Давитков, утре ќе ги почне подготовките за претквалификацискиот циклус за пласман на Светското првенство во Кина.

  Стартот на подготовките селекторот Давитков со својот стручен штаб ќе го означи утре, во 19 часот, во арената „Борис Трајковски“.

  Давитков го објави списокот на повикани играчи, меѓу нив се Перо Антиќ и Лестер Бо Мекејлеб. Претквалификациите поради повреда ќе ги пропушти Андреј Магдевски, а меѓу повиканите го нема Дамјан Стојановски, кој поради повреда ја пропушти минатата сезона.

  Список на кошаркари пријавени во ФИБА:
  1. Војдан Стојановски
  2. Горјан Марковски
  3. Бојан Трајковски
  4. Александар Костоски
  5. Марко Симоновски
  6. Кирил Николовски
  7. Бојан Крстевски
  8. Марјан Јанески
  9. Перо Антиќ
  10. Стојан Ѓуроски
  11. Игор Пенов
  12. Владимир Брчков
  13. Ненад Димитријевиќ
  14. Бобан Стајиќ
  15. Љубомир Младеновски
  16. Кристијан Николов
  17. Адем Мекиќ
  18. Александар Штерјов
  19. Предраг Пајиќ
  20. Андреј Маслинко
  21. Ѓорѓи Чековски
  22. Михајло Митев
  23. Џордан Теодор
  24. Лестер Бо Мекејлеб
  Кошаркарите ќе тренираат во Скопје сè до 3 јули кога привремено ќе се преселат во Маврово. По 8 јули се враќаат во Скопје, каде и ќе одиграат неколку пријателски натпревари.

  На 10 и на 11 јули репрезентацијата на Македонија ќе си ги одмери силите со соодветната селекција на Словачка, на гостински терен. На 15 јули Македонија ќе ја на гости Бугарија во Скопје.

  Потоа следи турнирот „Трофеј Македонија“, кој ќе се одржи во Скопје. На 20 јули македонската репрезентација ќе се надигрува со Португалија, ден подоцна против Холандија, а турнирот ќе биде затворен со натпревар против Босна и Херцеговина. Последен пријателски натпревар на нашите најдобри репрезентативци во рамки на подготвителниот период ќе биде на 28 јули во Бугарија.

  Во рамки на групата Ц, македонската репрезентација ќе се бори против селекциите на Косово и на Естонија за место во квалификациите за Светското првенство што во 2019 година ќе се одигра во Кина.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.