6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Трогателно писмо од дете на разведени родители: Драги Мама и Тато..

  Моето чувство на сигурност е загубено. Ве молам, немојте да кажете дека ке закрепнам, ве молам немојте да претпоставите дека мојот живот ќе биде каков што беше додека бевте заедно, и дека ќе продолжам да ја чувствувам истата љубов од вас двајцата. 

  Драги Мама и Тато,

  Знам дека патите, но патам и јас. Чувствувам тензија на шок и страв. Иако сум мал и не сум во можност вербално да искажам што се случува во нашите животи, сепак ги чувствувам последиците.

  Моето срце се крши, секој пат кога морам да се откажам од еден родител. Моето чувство на сигурност е загубено. Ве молам, немојте да кажете дека ќе закрепнам, ве молам немојте да претпоставите дека мојот живот ќе биде каков што беше додека бевте заедно, и дека ќе продолжам да ја чувствувам истата љубов од вас двајцата. И јас сум човек како и вие. Моите потреби се истите како и вашите. Јас имам потреба од љубов , внимание, грижа, стабилност, постојаност, разбирање, трпение и највеќе од се да бидам посакуван. Кога вие се карате поради мене, или кога ме поставувате во центарот на вашите проблеми, ми испраќате порака дека бранењето на вашите ставови ви е поважно од мојот живот. Јас учам од вас дека е поважно да бидете во право, отколку да бидете сакан. Ме учите дека потекнувам од личности кои се неспособни да сакаат и дека згрешиле, што ме тера да мислам дека и јас сум уште една ваша грешка.

  Кога се карате, мене ме боли и ми создавате тешка болка која се таложи во моето срце, која ми го краде моето детство. Вие ја земате мојата вербата дека љубовта е безусловна и ја заменувате со порака која вели дека треба да бидам строг и да не сакам, бидејки ќе бидам повреден и нема да бидам во можност да заздравам.

  Можеби ова нема да го разберете денес, јас сум уште мал и вие не размислувате за мојата иднина, но вие ме изложувате на голем ризик, ја ризикувате мојата сигурност за да пополните празнина во вашите срца. Мојата сигурност е ваша задача! Без вас и вашата заштита јас сум оставен сам на себе во светот. Ова ќе се манифестира во ирационални стравови, бидејки ќе бидам во состојба на борба за сигурност во поголемиот дел од мојот живот.

  Се надевам еден ден овој почетнички шок ќе избледее, но тоа како одлучивте да ме вклучите во оваа криза никогаш нема да избледее. Јас, или ќе го чувствувам стравот од вашата себичност, или ќе имам лузна на срцето која ќе гласи: Добрите работи се случуваат на добрите луѓе. Јас мора да сум лош!

  Искрено ваш,

  Дете на разведени родители

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.