6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  9 знаци дека можеби сте биле заразени со коронавирус

  Со пристигнувањето на нови предупредувања околу ширењето на коронавирусот, сигурно се прашувате дали тоа што сте се чувствувале лошо во февруари, значи дека, всушност, сте биле болни од новиот вирус?

  Еве што советуваат стручњаците да проверите ако мислите дека сте се заразиле:

  1. Сте биле болни во февруари

  Ако сте се разболеле во јануари, веројатно не е во прашање ковид-19, вели д-р Адам Спивак и додава дека вирусот се појавил пред епидемијата, па ако сте биле болни кон крајот на јануари и на почетокот на февруари, можно е да било во прашање заразата со новиот коронавирус.

  2. Кашлицата и температурата што сте ги имале не биле симптоми на грип

  Се чувствувавте многу лошо, неколку денови имавте температура со силна кашлица, но не бил во прашање грипот. Можно е дека станувало збор за зараза со коронавирусот.

  3. Одеднаш сте ги изгубиле сетилата за мирис и вкус

  Околу 64,4 отсто од луѓето што биле или се заразени со ковид-19 пријавиле дека одеднаш добро не ги чувствувале мирисите и вкусовите, па овој симптом се најде на листата на најважните симптоми за коронавирус.

  4. Ваши блиски биле болни

  Многу луѓе имале благи симптоми на заразата, вели д-р Бенџамин Сингер, професор по пулмологија, и додава дека ако сте биле во близина на заразени лица, големи се шансите и самите да сте се заразиле.

  5. Прстите на нозете ви изгледале чудно

  И ова е еден од симптомите, иако не е секогаш присутен, вели д-р Сингер и додава дека промените на кожата може да бидат симптом на инфекцијата, особено на стапалата.

  6. Сте забележале чуден осип на кожата на детето

  Постојат извештаи за појава на осип кај лицата што биле заразени со ковид-19.

  7. Дигестивни проблеми

  Ковид-19 е респираторна болест, но многумина ќе доживеат и други симптоми, освен тешкотиите со дишењето. Еден од симптомите е и проливот. Научниците се согласуваат дека лицата што имале слични симптоми, а биле во близина на заразени лица, мора да бидат особено внимателни.

  8. Имате рак

  Пациентите што имаат рак, исто така, спаѓаат во ризичната група и имаат 60 отсто поголеми шанси кај нив тестот на ковид-19 да биде позитивен.

  9. Сте се разбудиле со црвено око

  Можеби е во прашање инфекција или конјунктивит, но може да биде и редок симптом на коронавирус, според пишувањата на Американската агенција за офталмологија. Не е причина за паника, но паметно би било да се јавите кај офталмолог и да ги следите неговите упатства.

  Извор: Slobodenpecat.mk

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.