6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  8 знаци дека сте здрави, дури и ако не мислите така

  True Health Initiative е позната во светот како организација која има алтернативен пристап кон здравствените прашања. Лекарите кои работат во Иницијативата за вистинско здравје се обидуваат да го намалат стресот поврзан со здравствените проблеми.

  Според нив, луѓето денес посветуваат нездраво внимание на здравјето, што доведува до хипохондрија. Синтија Гејер, доктор на науки, нутриционист и член на THI, наведува за Bright Side 8 знаци на навистина добро здравје.

  Предупредување за спојлер: ако се чувствувате добро, тоа значи дека сте добри. И покрај сите штетни гасови од автомобилот што ги дишете, генетски модифицираните организми што ги јадете и хемикалиите во вашиот шампон.

  1. Јадете само кога сте гладни и не прејадувате.
  Ако не јадете од досада и не сте психички зависни од храна, добро сте со тоа и можете да продолжите понатаму.

  2. Менито ви е здраво Јадете вкусна и разновидна храна. Не ја ограничувајте исхраната на пилешки гради со ориз или обратно, не претерувајте со слатки и помфрит.

  3. Јадете онолку колку што му треба на вашето тело.
  Секој човек има свои потреби за исхрана. Не постои универзална формула за да се пресмета колку калории ви се потребни, таа е строго индивидуална.

  Можете да јадете помалку или многу повеќе од другите и тоа нема да биде проблем. Важно е да го слушате вашето тело и да се обидете да разберете што му треба. Ако можете да го направите ова, честитки!

  Накратко, првите три точки на листата се сведуваат на една работа: јадете нормално и со разновидност, не јадете премногу или премалку и пред сè, не прејадувајте.

  4. Можете да се качите по скалите и да дишете нормално.
  Ова е показател дека вашето тело е во добра физичка форма. Не мора да имате неверојатна издржливост или да вежбате многу за да се сметате за здрави.

  Ако се чувствувате како да не сте без здив додека се качувате по скалите, добро сте.
  „Ако можете да се качите на два ката без застанување и да се чувствувате добро, тоа значи дека сте во добра физичка форма. Тоа значи дека вашето тело може нормално да се носи со вашата секојдневна физичка активност.’

  5. Доживувате различни емоции – од тага до возбуда.
  Доброто ментално здравје нема никаква врска со тоа да се биде супер оптимист 24 часа на ден. Гневот одвреме-навреме е нормален, тагата е нормална, раздразливоста и депресијата се нормални. Способноста да се искусат сите овие емоции е знак за добро ментално здравје. Исто така, важно е да сфатите дека ниту една од овие емоции не е постојана.

  6. Можете да станете рано без аларм.
  Ова значи дека можете да станувате секое утро без грижи и да се чувствувате добро. Не се работи за деновите кога треба да станете во 5 часот наутро. Станува збор за деновите кога имате порелаксиран распоред и не мора да станувате во невообичаено рано.

  Ако чувствувате дека добивате квалитетен сон и одмор и можете да станете рано и да се чувствувате добро, тоа значи дека сте здрави.

  7. Не заспивате веднаш.
  Секако, има тешки денови кога заспивате за неколку секунди – штом главата ќе ви удри во перницата. Ова е сосема нормално, освен ако не се случува секој ден. Според научниците, нормалниот процес на заспивање трае од 10 до 20 минути. Ова треба да биде мирен и бавен процес.

  8. Имате доволно енергија да ги правите работите што ги сакате.

  Ако не треба да го преживеете циклусот сон-храна-работа-спиење, тогаш сте добро. Имате доволно енергија за работите во кои уживате, како играње со децата, гледање со пријателите, трошење време на омилените активности.

  Постои едноставна формула: ако јадете нормално, спиете добро и се движите во текот на денот, тоа значи дека сте добро.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.