6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  7 знаци дека претерате со шеќерот. Телото испраќа сигнали кои не ни знаете дека ги имате

  Како што вели поговорката, шеќерот е бела смрт. Навистина се смета за една од најштетните материи. Штом вашиот крвен притисок ќе стане премногу висок, тоа може да предизвика дијабетес и други сериозни здравствени проблеми: кардиоваскуларни болести, проблеми со бубрезите, па дури и мозочен удар.

  Без разлика дали имате дијабетес или не, вашиот внес на шеќер секогаш треба да се следи. Телото секогаш испраќа сигнали кога има прекумерена употреба на шеќер. Постојат некои сигурни знаци дека јадете премногу шеќер.

  Постојано чувство на глад

  Ако јадете многу храна која содржи големи количини шеќер, нивото на гликоза во крвта значително се зголемува. Ова води до фактот дека не продира во клетките. Како резултат на тоа, телото не ја добива потребната енергија и сака храна. И ова може да доведе не само до дијабетес, туку и до дебелина.

  Постојан замор
  Ова е иста ситуација како и чувството на глад. Со висок шеќер во крвта, телото не може правилно да складира и обработи гликоза. Како резултат на тоа, не се чувствувате само гладни, туку и уморни.

  Често мокрење
  Бубрезите обично не можат да ја обработат течноста ако нивото на шеќер во крвта е високо. Затоа, телото ја раствора крвта со интрацелуларна течност, што пак доведува до често мокрење.

  Заразни болести
  Високото ниво на шеќер создава поволна средина за репродукција на квасец и бактерии. Инфекции на уринарниот тракт може да се појават и кај мажи и кај жени. Но, кај жените, тие се почести ако нивото на шеќер е високо.

  Сува уста
  Силно чувство на жед и сува уста е сигурен знак дека користите премногу шеќер бидејќи тоа доведува до дехидрација. Секако, треба да го вратите балансот на водата, но изберете пијалок без шеќер. Идеално – вода.

  Сува кожа
  Сувата кожа и чешање е уште еден знак за прекумерно консумирање шеќер. Патем, лупењето на кожата може да се појави на позадината на сè што е споменато во претходните ставови.

  Проблеми со концентрацијата
  Како што веќе рековме, зголеменото ниво на шеќер го спречува влегувањето на гликозата, особено во мозочните клетки. Затоа, човек тешко донесува брзи одлуки и обично размислува долго време.

  Препорака на здравствените служби:
  Контролирајте го внесот на храна богата со шеќер. Ова ќе ве спаси од многу болести и проблеми со прекумерна тежина. И ако страдате од надуеност, исто така треба да ја минимизирате количината на сол во вашата исхрана.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.