6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  7 знаци дека претерате со шеќерот. Телото испраќа сигнали кои не ни знаете дека ги имате

  Како што вели поговорката, шеќерот е бела смрт. Навистина се смета за една од најштетните материи. Штом вашиот крвен притисок ќе стане премногу висок, тоа може да предизвика дијабетес и други сериозни здравствени проблеми: кардиоваскуларни болести, проблеми со бубрезите, па дури и мозочен удар.

  Без разлика дали имате дијабетес или не, вашиот внес на шеќер секогаш треба да се следи. Телото секогаш испраќа сигнали кога има прекумерена употреба на шеќер. Постојат некои сигурни знаци дека јадете премногу шеќер.

  Постојано чувство на глад

  Ако јадете многу храна која содржи големи количини шеќер, нивото на гликоза во крвта значително се зголемува. Ова води до фактот дека не продира во клетките. Како резултат на тоа, телото не ја добива потребната енергија и сака храна. И ова може да доведе не само до дијабетес, туку и до дебелина.

  Постојан замор
  Ова е иста ситуација како и чувството на глад. Со висок шеќер во крвта, телото не може правилно да складира и обработи гликоза. Како резултат на тоа, не се чувствувате само гладни, туку и уморни.

  Често мокрење
  Бубрезите обично не можат да ја обработат течноста ако нивото на шеќер во крвта е високо. Затоа, телото ја раствора крвта со интрацелуларна течност, што пак доведува до често мокрење.

  Заразни болести
  Високото ниво на шеќер создава поволна средина за репродукција на квасец и бактерии. Инфекции на уринарниот тракт може да се појават и кај мажи и кај жени. Но, кај жените, тие се почести ако нивото на шеќер е високо.

  Сува уста
  Силно чувство на жед и сува уста е сигурен знак дека користите премногу шеќер бидејќи тоа доведува до дехидрација. Секако, треба да го вратите балансот на водата, но изберете пијалок без шеќер. Идеално – вода.

  Сува кожа
  Сувата кожа и чешање е уште еден знак за прекумерно консумирање шеќер. Патем, лупењето на кожата може да се појави на позадината на сè што е споменато во претходните ставови.

  Проблеми со концентрацијата
  Како што веќе рековме, зголеменото ниво на шеќер го спречува влегувањето на гликозата, особено во мозочните клетки. Затоа, човек тешко донесува брзи одлуки и обично размислува долго време.

  Препорака на здравствените служби:
  Контролирајте го внесот на храна богата со шеќер. Ова ќе ве спаси од многу болести и проблеми со прекумерна тежина. И ако страдате од надуеност, исто така треба да ја минимизирате количината на сол во вашата исхрана.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.