6 C
Skopje
сабота, март 2, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  7 знаци дека претерате со шеќерот. Телото испраќа сигнали кои не ни знаете дека ги имате

  Како што вели поговорката, шеќерот е бела смрт. Навистина се смета за една од најштетните материи. Штом вашиот крвен притисок ќе стане премногу висок, тоа може да предизвика дијабетес и други сериозни здравствени проблеми: кардиоваскуларни болести, проблеми со бубрезите, па дури и мозочен удар.

  Без разлика дали имате дијабетес или не, вашиот внес на шеќер секогаш треба да се следи. Телото секогаш испраќа сигнали кога има прекумерена употреба на шеќер. Постојат некои сигурни знаци дека јадете премногу шеќер.

  Постојано чувство на глад

  Ако јадете многу храна која содржи големи количини шеќер, нивото на гликоза во крвта значително се зголемува. Ова води до фактот дека не продира во клетките. Како резултат на тоа, телото не ја добива потребната енергија и сака храна. И ова може да доведе не само до дијабетес, туку и до дебелина.

  Постојан замор
  Ова е иста ситуација како и чувството на глад. Со висок шеќер во крвта, телото не може правилно да складира и обработи гликоза. Како резултат на тоа, не се чувствувате само гладни, туку и уморни.

  Често мокрење
  Бубрезите обично не можат да ја обработат течноста ако нивото на шеќер во крвта е високо. Затоа, телото ја раствора крвта со интрацелуларна течност, што пак доведува до често мокрење.

  Заразни болести
  Високото ниво на шеќер создава поволна средина за репродукција на квасец и бактерии. Инфекции на уринарниот тракт може да се појават и кај мажи и кај жени. Но, кај жените, тие се почести ако нивото на шеќер е високо.

  Сува уста
  Силно чувство на жед и сува уста е сигурен знак дека користите премногу шеќер бидејќи тоа доведува до дехидрација. Секако, треба да го вратите балансот на водата, но изберете пијалок без шеќер. Идеално – вода.

  Сува кожа
  Сувата кожа и чешање е уште еден знак за прекумерно консумирање шеќер. Патем, лупењето на кожата може да се појави на позадината на сè што е споменато во претходните ставови.

  Проблеми со концентрацијата
  Како што веќе рековме, зголеменото ниво на шеќер го спречува влегувањето на гликозата, особено во мозочните клетки. Затоа, човек тешко донесува брзи одлуки и обично размислува долго време.

  Препорака на здравствените служби:
  Контролирајте го внесот на храна богата со шеќер. Ова ќе ве спаси од многу болести и проблеми со прекумерна тежина. И ако страдате од надуеност, исто така треба да ја минимизирате количината на сол во вашата исхрана.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.