6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  5 работи кои ќе му се случат на вашето тело доколку секој ден ја консумирате најмоќната билка на планетата

  Постојат многу истражувања кои го докажале лековитото дејство на куркумата. Се верува дека куркумата може да спречи или лекува над 600 болести. Неговата редовна употреба се поврзува со заздравување на Алцхајмерова болест и разни заразни болести.

  Со векови, покрај за готвење, куркумата се користи и во традиционалната медицина поради големите здравствени придобивки.
  Оваа билка се бори против разни инфекции, ги намалува воспаленијата и лекува дигестивни проблеми. Денес многу луѓе се свесни за неговата моќ и ефикасност во лекувањето на различни здравствени проблеми.

  Го намалува воспалението. Според истражувањата, куркумата е одличен антиинфламаторен лек со моќни својства, од кои најдоброто е куркуминот.

  Истражувањата покажуваат дека куркуминот може да има уште подобри ефекти од фармацевтските лекови кога станува збор за лекување на хронични болести.
  Помага при варење и ги ублажува дигестивните нарушувања.

  Куркумата содржи моќни антивоспалителни својства кои ги намалуваат симптомите на дигестивни нарушувања.

  Студијата спроведена од Универзитетот во Мериленд покажа дека куркумата лекува улцеративен колитис и варење. Според резултатите, куркуминот, кој се наоѓа во билката, го поттикнува производството на жолчното кесе и на тој начин го подобрува варењето.

  Го стимулира мозокот
  Според експертите, куркуминот го подобрува капацитетот на мозокот.
  Исто така, спречува невродегенеративни проблеми, вклучително и деменција и Алцхајмерова болест. Се покажа дека куркуминот има силна врска помеѓу зголеменото знаење.

  Го подобрува здравјето на срцето
  Студијата спроведена од Универзитетот во Мериленд покажа дека куркумата е добра за здравјето на срцето бидејќи го елиминира создавањето наслаги. Всушност, акумулацијата на наслаги во артериите предизвикува срцев удар.

  Куркуминот може да го намали нивото на лошиот холестерол (ЛДЛ) и во исто време да го спречи формирањето на згрутчување на крвта.

  Ги ублажува симптомите на артритис.
  Поради своите моќни антиинфламаторни својства, куркумата ги ублажува симптомите на артритис. Покрај тоа, куркумата покажала подобри резултати од многу други фармацевтски алтернативи. Според експертите, пациентите кои боледуваат од ревматоиден артритис кои додаваат куркумин во исхраната ја ублажуваат болеста.

  Забелешка: Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите било каква диета и лекови од народната или алтернативната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.