6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  4 ПРИРОДНИ ЛЕКОВИ ЗА ГАБИ НА НОКТИ: Лекувајте ја подмолната болест брзо и лесно

  Доколку забележите одредени промени на ноктите на нозете во вид на згуснување или различна боја, најверојатно се работи за габична инфекција.

  Ако имате некои видливи промени на ноктите, тешко дека се радувате на купување нови сандали со отворени прсти, убаво време или одење на плажа и одмор. Идејата да се биде бос ви дава малку студ. Ова обично бара од вас стручно да ги маскирате вашите нокти или да ја прифатите непријатноста како нормално чувство.

  Габата за нокти не изгледа привлечно, а во повеќето случаи нема да можете ни да ја маскирате со лак. Грдата и трнлива површина се разликува од мазната, дури и под лак. Всушност, ако вашите нокти се задебелени, полни со нерамнини, искривени, тогаш не треба дополнително да ги истакнувате со лак. Не обидувајте се да ги скриете, туку третирајте ги.

  Како да препознаете габична инфекција
  Отпрвин тешко е да се види габична инфекција со голо око, а главни симптоми се задебелување на плочката на ноктите, ноктите стануваат кршливи и кршливи, природната боја се губи и ноктот пожолтува, а во некои случаи кафеава, па дури и црна, се појавува непријатен мирис, а во средината Сето тоа може да доведе до подигнување на плочката за нокти од основата.

  За да се постави правилна дијагноза, неопходно е да се контактира лекар специјализиран за болести на ноктите и стапалата.

  Вообичаено, можете да ги соберете габите на ноктите на еден од следниве начини:

  одење бос на влажни места како што се базени, бањи и слично.
  поминување на поголемиот дел од времето во влажна атмосфера, без разлика дали тоа ви го бара работата или одржувањето на куќата.
  носење синтетички чорапи и чевли кои не ѝ дозволуваат на кожата да дише и да ја впие потта, туку напротив го поттикнуваат потењето.
  споделување крпи, чорапи или чевли со некој што има габа на ноктите
  користење на заразен материјал и опрема за нокти дома или во салон за убавина
  носење вештачки нокти и слоеви лак над веќе заразен нок
  Кој е изложен на ризик да добие габична инфекција?
  оние кои на некој начин го повредиле ноктот или прстите
  луѓе со дијабетес
  луѓе кои имаат псоријаза
  постарите
  оние кои имаат слаба циркулација во рацете и нозете
  слаб имунитет
  спортисти (кои често остануваат боси во соблекувалната, се потат во чевлите итн.)

  Како да се третираат габите на ноктите на нозете

  Во лекувањето на овој вид габи најчесто се користат антимикотици кои се применуваат локално, системски или комбинирано.

  Ако антифунгални средства се применуваат локално, тоа значи дека се нанесува крем што го содржи лекот директно на ноктите погодени од габата. Доколку се користи системски третман, лекот мора да се зема орално во доза пропишана од лекарот. А комбинацијата подразбира употреба на креми во комбинација со орални лекови.

  Терапијата ја пропишува дерматолог врз основа на моменталната клиничка слика.
  Природно исцелување
  Сода

  Можно е да направите паста од 1 лажица сода бикарбона и неколку капки вода и да ја нанесете на заболениот нокт. Пастата останува околу половина час, по што се измива.

  Исто така, можете да истурете 2 лажици сода бикарбона во слив со топла вода и да ги држите стапалата во оваа купка половина час. По капењето, важно е да ги измиете нозете со чиста вода и да ги исушите темелно.

  јаболков оцет
  Јаболковиот оцет е познат по своите благотворни ефекти, а за габата на ноктите на нозете може да помогне доколку заразениот нокт или нокти се чуваат во раствор од јаболков оцет и вода. Еднакви количини јаболков оцет и вода се мешаат и заразениот нокт или целото стапало се чува во овој раствор половина час. Како и кај купката со сода бикарбона, потребно е на крајот стапалото да се измие со чиста вода и темелно да се исуши.

  Масло од оригано
  Измешајте 2 капки масло од оригано со една лажица маслиново масло. Овој раствор се нанесува на ноктите. Маслото од оригано делува како природен антигабичен агенс.

  Сок од лимон
  Исцедете сок од лимон и нанесете го директно на заразениот нокт.

  (стил.курир)

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.