6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип.

  Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред Божиќ и поминала речиси две недели на интензивна нега.

  „Имаше многу среќа што остана жива“, рекла нејзината докторка Тереза ​​Чех.
  На 19 декември нејзината мајка забележала дека Џејд не се чувствува добро. Во следните неколку дена девојчето имаше ниска температура, но лесно се справуваше со лековите.

  Трчаше, играше, јадеше нормално“, се сеќава мајката. „Се чинеше дека беше само обична настинка што требаше да помине. Немаше знаци на сериозна болест. “

  Но, утрото на 23 декември, родителите не можеле да ја разбудат Џејд. Девојчето имаше треска. Кога нејзините родители ја носат во болница, Џејд почнува да трепери. Нејзините очи се превртеа и почна напад.

  Лекарите рекоа дека треба итно да биде испратена на одделот за детска интензивна нега на друга клиника. Немаше време да се чека брза помош: Џејд беше испратен таму со хеликоптер.

  На 24 декември, родителите на Џејд биле известени дека грипот го погодил нејзиниот мозок.

  Оваа честа компликација на грипот се нарекува енцефалопатија. Кога лекарите им ги покажале резултатите од томографијата на нивните родители, мозокот на Џејд „светнал како елка“, се сеќава неговата мајка.

  „Таа беше кажано дека претрпела значително оштетување на мозокот. Можеби нема да се разбуди од ова и ако се разбуди ќе биде поинаку“, вели мајката. Неврологот Тереза ​​Чех дијагностицираше акутна некротизирачка енцефалопатија. Овој тип на енцефалопатија обично е предизвикан од вирусна инфекција.

  Многу ретка болест, така што практично нема информации за нејзиниот ефект врз децата. Д-р Чех пронашол само една студија која испитувала случаи на четири деца. Тројца од нив починале.

  На Џејд му беше препишан третман со стероиди. За среќа, една недела подоцна се подобрува. За жал, таа беше слепа.

  Кога била прегледана од офталмолог, се покажало дека проблемот не е во очите, туку во мозокот погоден од грип. „Грипот го оштети делот од нејзиниот мозок кој го согледува нејзиниот вид и не знаеме дали ќе му се врати“, вели д-р Чех.

  Ова ќе стане јасно дури по шест месеци рехабилитација. Можно е девојчето да има и нарушен развој или когнитивни способности.
  Родителите на Џејд ги повикуваат сите да ги вакцинираат своите деца против грип.

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.