6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  2 златни рецепти од баба Ванѓа за дијабетес, висок крвен притисок и шеќер во крвта

  Баба Ванѓа е прочуена по нејзините точни предвидувања, но покрај ова, таа ја имала моќта да пронаоѓа лек за секоја болест, само со помошта на билките.

  Токму денес ви ги претставуваме нејзините 2 златни рецепти против дијабетес.

  1. Рецепт со праз

  Потребни состојки: 1) 4 глави празч 2)2 литри бело вино

  Начин на подготовка и употреба
  Исечете го празот на покрупни парчиња и поставете ги во една тегла.

  Одозгора истите полејте ги со 2 литри бело вино и оставете ги така да отстојат 15 дена.

  Потоа прецедете ја течноста и пијте по една мала чашка од истата, 3 пати секој ден, половина час пред секој оброк.

  2. Рецепт со боровинки

  Потребни состојки 1)4 лажици боровинки 2) 600 гр вода

  Начин на подготовка и употреба

  Полејте 4 лажици боровинки со 600 гр врела вода и така оставете ја смесата да отстои 4 часа, а потоа истата прецедете ја.
  Од добиената течност консумирајте по 200 грама дневно, повторно 3 пати дневно.

  Извор: nane.mk

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.