6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

  Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат да разберете дали страдате од дијабет.

  Симптоми кои ве предупредуваат за нивото на шеќер
  Ризикот од лоша исхрана е многу висок и не се заснова само на зголемување или губење на тежината. Кога зборуваме за неухранетост, ова е важно, но не и суштинско. Има и други работи кои му штетат на организмот поради лошата исхрана, како што се циркулацијата на крвта и шеќерот во крвта.

  Ова може да биде многу опасно бидејќи крвта е она што го тера нашето тело да се движи, па ќе ги споделиме главните симптоми кои укажуваат на висок шеќер во крвта. Уринираме многу често преку цела ноќ. Почнуваме да имаме најзаматен вид. Ви претставуваме многу бавно заздравување.

  Постојано имаме инфекции. Вообичаени стомачни проблеми Замор или силен замор. Сува кожа и чешање.Прекумерен апетит. Манифестации на нервни проблеми. Вишок сало на стомакот или необјаснето зголемување на телесната тежина.

  Важно е да ја проверите храната што ја јадете. Ако јадете многу храна со многу висок гликемиски индекс, шеќерот во крвта ќе ви се зголеми.

  Гликемискиот индекс или ГИ го покажува количеството на јаглехидрати во храната. Овие јаглехидрати го зголемуваат шеќерот во крвта. Затоа, колку е поголем гликемискиот индекс на храната, толку е поголема веројатноста за зголемување на шеќерот во крвта. Овој индекс може да се движи од нула до сто. Храната со ГИ од нула до 54 се смета за храна со малку јаглени хидрати и може да се консумира секојдневно.

  Тоа се оние кои го зголемуваат шеќерот во крвта, што е најчестиот индикатор од нула до сто.

  Овие намирници со ГИ од нула до педесет и четири може да се консумираат безбедно и секојдневно:
  Јајце: нула. Чаша хумус: шест. Чаша брокула: десет. кромид со средна големина: десет. Чаша јаткасти плодови: петнаесет. Цреши: дваесет и две.

  Чаша индиски ореви: дваесет и две. Чаша јогурт: дваесет и три. Колбас: дваесет и осум. Јаболко со средна големина: триесет и осум.

  Вода и оптимална хидратација
  Пиењето доволно вода е особено важно за одржување на нивото на шеќер во крвта во здрави граници. Освен што ја спречува дехидрацијата, помага и да се елиминира вишокот шеќер во крвта преку урината.

  Редовното пиење вода ја рехидрира крвта, го намалува шеќерот во крвта и го намалува ризикот од дијабетес. Набљудувачко истражување покажа дека луѓето кои пијат поголеми количини вода имаат помал ризик од покачено ниво на шеќер во крвта.

  Важно е да се напомене дека водата и другите нискокалорични пијалоци се најдобриот избор за хидратација на телото. Незасладен црн или зелен чај може да помогне да се намали шеќерот во крвта во рок од половина час. Пијалоците со додадени засладувачи го зголемуваат шеќерот во крвта, добиваат тежина и го зголемуваат ризикот од дијабетес.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.