6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  1 ЧАША 15 МИНУТИ ПРЕД ЈАДЕЊЕ: Ќе заборавите на гладот и вишокот килограми

  Постојат луѓе кои не ја сакаат овесна каша, дури и ако знаат за огромниот број корисни својства. А некои пак, воопшто и не слушнале за оваа корисна намирница, а уште помалку за напитокот кој може да се приготви од неа.

  Веројатно не ги привлекува ниту изгледот, ниту вкусот на житарицата, па затоа оваа житна култура не може да се пофали со некоја преголема популарност.
  Меѓутоа, познавачите и оние кои внимаваат на својата исхрана, речиси секојдневно појадуваат овесна каша, а сега ќе ви откриеме како се приготвува „овесна вода“ која може да ви помогне да се ослободите од вишокот к илограми.

  Овој нашиток е одличен за сите оние кои немаат навика да го јадат овесот во вид на каша или како додаток во зеленчукова чорба, бидејќи преку него, исто така, ќе се внесат сите хранливи материи од житарицата и ќе помогне во одржување на здравјето.

  Овесна вода
  Поради фактот што овесната вода не е подложна на термичка обработка, се смета за најприроден производ бидејќи ги задржува сите хранливи материи содржани во овесното семе.

  Овесната вода е богата со растителни влакна, што му овозможува ефикасно да го регулира функционирањето на дигестивниот систем, метаболизмот, а исто така потикнува и брзо и природно сла-беење.
  Покрај тоа, го потиснува чувството за глад на ​​подолго време – ова ќе помогне да се избегне јадење на вишок храна, а со тоа и складирање на вишокот калории. За возврат, умерената исхрана ќе спречи запек и ќе ја подобри ели.минацијата на ток-сините и отпадот од телото.

  Исто така, овесната каша активно го намалува нивото на лош холестерол и го стимулира црниот дроб. Ова ви овозможува да го зголемите производството на лецитин, кој ги отстранува тешките метали и штет.ните ток-сини од нашето тело.

  Рецепт за вода со овесна каша

  За да направите овесна каша, ќе ви бидат потребни следните состојки: 400 г овесни снегулки, 100 мл јогурт, 1 лажица кисела павлака

  Истурете ги сите состојки во една тегла од три литри и наполнете ја до врв со превриена и изладена вода. Потоа ставете ја теглата на топло место и оставете ја три дена со подотворен капак или пак покриена со двојна газа.

  По изминување на овој период, процедете ја течноста, оставете на оган да зоврие и веднаш по првиот клуч тргнете го садот на страна и оставете да се излади целосно. Складирајте го готовиот напиток во шишиња и изладете го.

  Како се пие овесната вода

  Ако сакате да ја користите овесна вода за намалување на тежината, треба да пиете по една цела чаша секое утро на празен стомак најмалку еден месец. Овој напиток ќе ви помогне да се чувствувате сити подолго време со што ќе го засите вашето тело со потребните хранливи материи и диетални влакна.

  Овесната вода може да ги замени сите други пијалаци во текот на денот, што значи дека можете да ја пиете и наместо вода. Совршено ја одржува рамнотежата на водата и дава многу повеќе енергија од обичната вода. И, ако сепак се држите до урамнотежена исхрана, тогаш видливите промени ќе дојдат многу побрзо.

  За да ги забрзате резултатите, обидете се редовно да вежбате барем по малку. Исто така, не заборавајте да се кон.султирате со вашиот лекар пред да започнете каква било ди-ета или промени во исхраната. Останете во одлично здравје и не заборавајте да ги споделите корисните статии со вашите пријатели!

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.