6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  1 лимон и 1 јајце. Не рецепт, туку злато што малкумина го знаат!

  Мислам дека овие колачиња се совршени за зимски забави со чај. Тестото содржи лимон, кој му дава посебен вкус. За време на готвењето, кујната мириса многу убаво, создава особено пријатна атмосфера, сакате да се завиткате во ќебе, да вклучите семеен филм и да поминете време со саканите.

  Вакви колачиња со лимон служам не само за чај, туку и специјално подготвено варено вино или какао со млеко.

  Ако сте љубители на лимони, задолжително пробајте го овој рецепт за колачиња. Во случај да сакате да го направите помалку заситен, користете малку помалку сок и кора од цитрус.

  Погледнете го процесот на готвење подолу!

  Јајцето изматете го со шеќерот. Промешајте со мешалка, така што компонентите брзо се поврзат едни со други. Истурете растително масло во нив. Додадете сок од лимон.

  Сокот може да се исцеди или од свеж лимон или да се користи концентриран производ – овој момент го оставам на ваша дискреција. На крупно ренде изрендајте ја кората од лимон и измешајте ги производите со миксер.

  Просејте го брашното и додадете го во изматените производи со месење тесто. Додадете го прашокот за пециво. Прво го замесувам тестото со миксер, а потоа со раце. Ќе се собере во еластична грутка, но ќе биде многу убаво и не се лепи.

  Од вкупната количина тесто, откинете мало парче како колаче и формирајте топка во дланките. Потопете го во брашно и убаво виткајте го од сите страни. Префрлете ги во плех обложен со хартија за печење.

  Загрејте ја рерната на 180 степени. Печете ги бисквитите 20 минути.

  Тоа е доволно за да се покрие со златна кора, одозгора апетитивно испукана. Внатре се совршено печени, но остануваат нежни и ронливи и како во популарната реклама се топат во уста!

  Список на потребни производи: 1 јајце; 1 лимон; 100 ml растително масло; 5 лажици шеќер; 1 лажичка брашно; 1 лажичка прашок за пециво; шеќер во прав за посипување.

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.