6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  1 компир = бебешки меки петки. Едноставна домашна процедура – помага дури и при испукана кожа

  Како што се приближуваат топлите сезони, одеднаш се сеќаваме да обрнеме внимание на петите – делот од телото што често го запоставуваме во зима, едноставно затоа што не го ставаме на изложба. Но, испуканата кожа на петите е чест проблем кој бара итна акција. За среќа, постои многу едноставно решение и нема да морате да посетите ни педикир.

  Потребен ви е 1 компир и грст други производи за да ја направите кожата на петиците мека бебе:

  Ќе ви требаат:
  1 излупен компир
  сок од 1/2 лимон
  1 лажичка сол
  1 лажичка паста за заби
  сито

  Како се прави:
  Измијте го компирот и изрендајте го со ситно ренде со кората.
  Потоа, со помош на цедалка и лажица, обидете се да исцедите што повеќе сок.

  сок од компир
  Додадете сок од половина лимон, солта и добро измешајте.Потоа додадете сок од лимон. На крајот, додадете една лажичка паста за заби.

  Сè добро измешајте, а потоа во оваа смеса натопете ја исцедената страна од лимонот.

  Испуканите пети масирајте ги со лимон натопен во смесата околу 5 минути.

  Потоа оставете да делува 20 минути.
  На крајот, исплакнете со топла вода и нанесете хидратантна крема.

  Една недела по оваа процедура, кожата на вашите стапала треба повторно да биде мека и здрава.
  Со среќа!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.