6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Јас и мојата сопруга не сме болни со децении: Овој пијалок го освежува и чисти телото

  Откако ќе го пробате, ќе го направите овој сок повеќе од еднаш. Одличен е за топлите летни денови бидејќи ќе ве освежи со својот ароматичен вкус. Рецептот го имам долго време, јас и сопругата го пиеме овој пијалок со децении и оттогаш не сме се разболеле. Рецептот сопругата го наследила од баба ѝ, го правела со шеќер, а ние со мед.

  Мојата сопруга и јас пиеме по една чаша наутро, а потоа кафе и појадок. Во лето го пиеме почесто, понекогаш 4-5 чаши. Со овој напиток можете да ослабете бидејќи ги прочистува и ги отстранува сите токсини од телото.

  „Освежителен летен пијалок, подготвен за неколку минути. Апсолутно вкусно, едноставно и навистина освежувачко. Сосема случајно ја смислив комбинацијата за овој сок и оваа комбинација лимон/камилица дефинитивно ќе ве воодушеви со својот вкус, сигурен сум во тоа. Навистина освежува и „ги полни батериите“.

  Сируп за имунитет и слабеење
  Производи:

  2 кесички чај од камилица
  4 лимони
  100 гр шеќер (може да се замени со мед)
  свежи листови од нане
  вар
  вода по потреба

  Овие производи прават голема количина, доволна за 4-5 чаши, а доколку ви останат, може да се чуваат во фрижидер.
  Подготовка:

  Ако имате листови нане (најдобро е да ги соберете свежи), искинете ги и одвојте ги лист по лист. Ставете ги листовите нане во секој сад за коцки мраз и покријте ги со чиста вода, а потоа замрзнете. Истурете 1 чаша 200 ml вода во мало тенџере.

  Откако водата ќе зоврие, исклучете го огнот, додадете две кесички чај од камилица и оставете го покриено неколку минути додека чајот се вари. Оставете околу 10 минути. Потоа процедете ги кесичките чај и додадете го шеќерот и добро измешајте додека не се раствори во чајот.

  Наместо шеќер, можете да додадете мед, но чајот нека биде посладок. Исцедете ги лимоните и веднаш додајте ги во чајот, дури и ако е млак. Сè убаво измешајте и истурете сè во голем бокал. Истурете 1,5 литри ладна, чиста вода и добро измешајте додека не се соедини.

  Вака подготвениот пијалок може да се послужи веднаш, бидејќи е поладен од водата, но можете да го ставите и во фрижидер повеќе да се излади. Кога ќе го истурите напитокот во чаша, додадете една или две коцки мраз со листови нане и неколку капки лимета, која може да послужи и како декорација.

  Освежителниот летен напиток е подготвен за послужување. Помага и за слабеење, чистење и детоксикација на телото. Најдобро е да се пие наутро и пред јадење.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.