6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Јапонски метод на лекување, потребни ви се 5 минути

  Јапонски метод за лекување на разни телесни заболувања

  Овој метод на алтернативна медицина, кој е многу популарен меѓу Јапонците, се заснова на идејата дека секој прст од раката е поврзан со два органи во телото. Поради својата популарност и широката практика, овој метод има висока ефикасност и брзи резултати – резултатите се чувствуваат за само неколку минути!

  Овој метод помага да се балансираат емоциите преку стимулирање на одредени области на рацете. Се заснова на верувањето дека енергетскиот биланс во телото може да се одржува со стимулирање на одредени клучни точки на прстите и, според тоа, физичкото и емоционалното здравје ќе се подобри.

  Да бидеме конкретни, овој метод вклучува притискање на прстот и држење 3-5 минути. За ова кратко време треба да се концентрирате на здивот и да се обидете да дишете длабоко и бавно. Потоа треба внимателно да ги масирате сите прсти на двете раце. Со тоа, ќе го насочите органот што сакате да го излечите.

  Потребни се само 3-5 минути – не повеќе!
  Исто така, многу е важно да се спомене дека секој орган е поврзан и со одредена емоција.

  Еве кој прст е одговорен за кој орган.

  1. Палецот
  : слезина и стомак, емоции: депресија и анксиозност.

  Физички симптоми: главоболка, проблеми со кожата, нервоза, болки во стомакот.

  2. Показалец
  Органи: бубрези, мочен меур, емоции: збунетост, незадоволство, страв.

  Физички симптоми: дигестивни проблеми, болки во мускулите, болки во грбот.

  3.Среден прст
  Органи: црн дроб, жолчен меур, емоции: раздразливост, бес, неизвесност.

  Физички симптоми: проблеми со циркулацијата, главоболки (особено фронталната област), замор, менструални болки, мигрена.

  4.Безимен прст
  Органи: бели дробови, дебело црево Емоции: страв, песимизам, тага.

  Физички симптоми: кожни состојби, дигестивни проблеми, астма и други проблеми со дишењето.

  5.Малиот прст
  : срце, тенко црево, емоции: анксиозност, нервоза, недостаток на самодоверба.

  Физички симптоми: срцеви заболувања, проблеми со коските, болки во грлото.

  Ако имате какви било здравствени проблеми со некој од овие органи, пробајте го овој јапонски метод на лекување и искористете ги неговите придобивки.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.