6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Јапонски метод на лекување, потребни ви се 5 минути

  Јапонски метод за лекување на разни телесни заболувања

  Овој метод на алтернативна медицина, кој е многу популарен меѓу Јапонците, се заснова на идејата дека секој прст од раката е поврзан со два органи во телото. Поради својата популарност и широката практика, овој метод има висока ефикасност и брзи резултати – резултатите се чувствуваат за само неколку минути!

  Овој метод помага да се балансираат емоциите преку стимулирање на одредени области на рацете. Се заснова на верувањето дека енергетскиот биланс во телото може да се одржува со стимулирање на одредени клучни точки на прстите и, според тоа, физичкото и емоционалното здравје ќе се подобри.

  Да бидеме конкретни, овој метод вклучува притискање на прстот и држење 3-5 минути. За ова кратко време треба да се концентрирате на здивот и да се обидете да дишете длабоко и бавно. Потоа треба внимателно да ги масирате сите прсти на двете раце. Со тоа, ќе го насочите органот што сакате да го излечите.

  Потребни се само 3-5 минути – не повеќе!
  Исто така, многу е важно да се спомене дека секој орган е поврзан и со одредена емоција.

  Еве кој прст е одговорен за кој орган.

  1. Палецот
  : слезина и стомак, емоции: депресија и анксиозност.

  Физички симптоми: главоболка, проблеми со кожата, нервоза, болки во стомакот.

  2. Показалец
  Органи: бубрези, мочен меур, емоции: збунетост, незадоволство, страв.

  Физички симптоми: дигестивни проблеми, болки во мускулите, болки во грбот.

  3.Среден прст
  Органи: црн дроб, жолчен меур, емоции: раздразливост, бес, неизвесност.

  Физички симптоми: проблеми со циркулацијата, главоболки (особено фронталната област), замор, менструални болки, мигрена.

  4.Безимен прст
  Органи: бели дробови, дебело црево Емоции: страв, песимизам, тага.

  Физички симптоми: кожни состојби, дигестивни проблеми, астма и други проблеми со дишењето.

  5.Малиот прст
  : срце, тенко црево, емоции: анксиозност, нервоза, недостаток на самодоверба.

  Физички симптоми: срцеви заболувања, проблеми со коските, болки во грлото.

  Ако имате какви било здравствени проблеми со некој од овие органи, пробајте го овој јапонски метод на лекување и искористете ги неговите придобивки.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.