6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Ѓумбирова вода како турбо забрзувач на слабеењето – како да подготвите ѓумбирова вода

  Иако можеби сте слушнале и прочитале за бројни ефикасни рецепти за слабеење, ова е веројатно најдоброто оружје со кое најбрзо и најефикасно ќе се ослободите од вишокот килограми.

  Освен што ги согорува вишокот масти особено на стомакот, колковите и бутовите, ѓумбировата вода може да го подобри вашето здравје на неколку различни нивоа.

  КАКО СЕ ПРАВИ ЃУМБИРОВА ВОДА
  Ставете на висока температура околу 1-1,5 литар вода да зоврие. Потоа ставете исечкан ѓумбиров корен, намалете ја температурата на умерено, да се вари 15 минути. Потоа тргнете од оган, оставете да излади, па процедете.

  Ѓумбировата вода се пие во текот на денот, секој ден. Пијте најмалку 1 литар на ден. Чување го пијалакот во термос, па носете го насекаде каде и да одите. За оптимални резултати, вашата ѓумбирова вода мора секогаш да биде свежа.

  Третманот со ѓумбирова вода трае најмалку шест месеци за целосно да се прочисти телото од токсини.

  Здравствени придобивки од ѓумбирова вода:

  1 # ѓумбировата вода може да го регулира нивото на холестерол

  Едно од лековитите својства на ѓумбирот вклучува силен ефект врз високите нивоа на холестерол, што може да доведе до болести поврзани со дебелината, како што се срцеви заболувања и некои видови на рак.

  Освен што го намалува холестеролот, овој напиток може да го регулира крвниот притисок.

  2 # ѓумбировата вода има силни анти-воспалителни ефекти

  Друга важна здравствена корист од ѓумбировата вода е тоа што може значително да го намали воспалението, проследено со оток и болка, особено како што се остеоартритис и реума.

  Според една статија објавена во Јournal of Medicinal Food, овој неверојатен корен содржи моќни анти-воспалителни својства.

  3 # ѓумбировата вода е моќен антиоксиданс

  Ѓумбирот е богат извор на антиоксиданси. Овие моќни состојки се исклучително корисни за борба против слободните радикали, кои се нестабилни молекули и кои можат сериозно да ги оштетат здравите клетки и да доведат до сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи го и ракот.

  4 # ѓумбировата вода може да заштити од рак

  Ѓумбировата вода може да биде исклучително ефикасна во спречување и инхибиција на развојот на ракот.

  Според една статија објавена во British Journal of Nutrition, ѓумбирот содржи моќни анти-воспалителни и антиоксидантни својства кои можат да го забават, дури и да го спречат ширењето на одредени видови на рак.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.