Бананите се добри за срцето и нервите зашто содржат голема количина на калиум.

Калиумот го чува срцето и нервниот систем го одржава во добра форма. Калиумот исто така е битен за контракција на мускулите, добар е за бубрезите и коските. Го намалува излачувањето на калциум во урината и создавање на камен во бубрег, урамнотежување на нивото на калциум во телото и го намалува ризикиот од остеопороза.

Бананите се добри и за бубрезите и коските. Тие содржат триптофан кој помага при произведување на серотонин кој има смирувачка ефикасност на мозокот. Бананите помагаат при претварање на јаглехидратите во гликоза и со тоа го одржува правилно нивото на шеќер во крвта.

Но што ке се случи ако јадете две банани секој ден цел месец?

Ќе приметите дека ќе ви зајакне коренот на косата, а кожата ќе ви стане златно нежна и затегната. Ако имате проблеми со акни и неправилности на кожата, бананите ќе ви помогнат во решавање на тој проблем поради магнезиумот кој го содржат, пишува порталот High Perspective.

Ќе ви го реши и проблемот со запекот ако секое утро, откако ќе испиете чаша млака вода со лимон на празен стомак, изедете зрела банана. Ако пак патите од дијареа немојте да јадете зрела, туку жолта, полузрела банана.

Бананите можат да ги ублажат непријатните симптоми на ПМС, го реулираат варењето и го нормализираат крвниот притисок, го намалуваат холестеролот.