6 C
Skopje
петок, декември 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Шокантно откритие: Короната не дошла од лилјаците на пазарот во Вухан, туку од рудник

  Извор на заразата со коронавирус не може да бидат пазарите во Вухан, туку кинески рудник оддалечен 1.600 километри од градот каде избувна епидемијата.

  Вирологот Џонатан Летам и молекуларниот биолог Алисон Вилсон, кои работат во непрофитната организација Bioscience Resource Project во Итака,град во државата Њујорк, направија интересно откритие додека преведувале магистерски труд од кинески доктор. На 66 страници, тој го опишал третманот на рударите кои се разболеле во рудникот во 2012 година и испратил примероци од нивното ткиво до Институтот за вирологија во Вухан за анализа.

  – Доказите што ги најдовме нè поттикнаа да преиспитаме сè што знаеме за изворот на инфекција со коронавирус, напишаа Летам и Вилсон во студијата што ја објавија на нивната веб-страница на 15 јули.

  Летам за ,,Њујорк пост’ изјави дека верува дека вирусот скоро сигурно избегал од лабораторија во Вухан.

  Во април 2012 година, шест рудари во рудникот Мојанг во провинцијата Јунан во југозападна Кина се разболеле откако 14 дена чистеле измет на лилјаци. Тројца починале. Во својата магистерска теза, Ли Ксу, кој ги лекувал рударите, опишува дека тие имале висока температура, сува кашлица, болки во мускулите, а понекогаш и главоболки, сите се симптоми што денес се поврзани со Ковид-19.

  Третманот на болните рудари бил сличен на третманот на лица со Covid – респиратори, стероиди, антибиотици и разредувачи на крв. Откако рударите ги тестирале за хепатитис, денга треска, па дури и ХИВ, резултатите биле негативни, а докторот се советувал со различни специјалисти од цела Кина, меѓу кои и Жонг Наншан, човекот кој одигра клучна улога во запирањето на епидемијата САРС во 2003 година.

  – Ова укажува на тоа дека болеста на шесте рудари предизвикала голема загриженост и се сметало дека САРС е причина за болеста, напишале Летам и Вилсон.

  Институтот Вухан заклучи, анализирајќи ги примероците од ткивата, дека изворот на инфекцијата е веројатно кинески лилјак, пишува весникот.

  Летам и Вилсон веруваат дека вирусот во телото на рударите се развил во Сарс Ков-2, необичен коронавирусен патоген, кој лесно се пренесува меѓу луѓето, и дека примероците некако избегале од лабораторијата минатата година и предизвикале пандемија од невидени размери.

  Иако научниците од лабораторијата во Вухан земале примероци од коронавирус од лилјак од истиот рудник, не успеале да видат поврзаност со настаните во 2012 година, изјавил Летам за Њујорк пост.

  Ши Џенгли, виролог во лабораторијата Вухан, позната како „жена лилјак“ поради деталното истражување на коронавирусот добиен од лилјаци, изјави во јуни за „ Scientific American “дека рударите починале од габична инфекција. Таа истакна дека ќе биде прашање на време пред рударите да се заразат со коронавирусот доколку рудникот не бил веднаш затворен.

  – Окното на рудникот мирисаше ужасно, како пекол. Пештерата беше исполнета со измет од лилјаци, рече таа.

  Извор: Kanal5.com.mk

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.