6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Чекала 20 години да се оствари како мајка- наполнила 50 години и желбата се остварила (ФОТО)

  Шантел Чавез (49) од Канада стана мајка на почетокот на март, по осум години неуспешни обиди да се оствари во улога на родител со нејзиниот сопруг Еленилсон (50).

  Шантел, која веќе влегла во менопауза, поминала низ вештачко оплодување, безбедно ја износе бременоста и се породи со царски рез. Таа признава дека не и е грижа што, поради годините, таа и нејзиниот сопруг изгледаат како баба на нивниот син, пишува „Дејли меил“.

  Со сопругот се запознала на Интернет пред девет години, а парот се венчал во рок од три месеци и веднаш решил да го прошири семејството. Еленилсон веќе има 20-годишни деца и три внуци, а сега татко на едномесечниот Николас.
  Кога решиле да имаат потомство, тие биле свесни дека возраста може да биде проблем, сепак, тие одлучиле да не се предаваат.

  – Осум години активно се обидуваме, од мојата 41 година и тоа е единственото за што жалам. Нашето патување траеше многу подолго, бидејќи сакав природно да останам бремена и не бев свесна колку се мали шансите за тоа. Би сакал и другите жени на 40-тина години да бидат пореални и да не поминуваат толку многу време како јас, пред да сфатам дека има други можности. Отсекогаш ни велеле да не изгледаме толку стари, но тоа не значи дека нашите тела не се навистина стари внатре – објаснува мајката.

  На почетокот на нивната врска, парот имал и спонтан абортус, кога Шантел имала 42 години.

  Бевме целосно уништени. Мислев дека ја изгубивме единствената шанса. Тоа беше најтемниот период во мојот живот. Не можев да разберам што се случи. Ми требаа години да се ослободам од тоа. На 43-годишна возраст, посетив лекар и ми рекоа дека немам шанси за ин витро оплодување, но не сакав да го прифатам тоа – се присетува Шантел.

  Бевме подготвени, летовите беа резервирани, а потоа дојде Ковид и клиниката беше затворена. Тоа беше нов удар за нас, но конечно добивме можност да патуваме во јули 2020 година – вели таа.

  За среќа, немаше проблеми во следните месеци. Нивниот Николас е роден на 5 март, еден месец пред датумот на породување.

  – Немав утринска мачнина, висок крвен притисок или дијабетес. Имав среќа со оглед на мојата возраст. Убаво кај овој начин на зачнување е што го носам моето дете и сè уште не можам да верувам во она што го постигна моето тело. Можев да го носам и родив моето дете како што секогаш сакав, науката е неверојатна – вели Шантел.

  Двојката замрзна уште неколку јајца, но бидејќи клиниката постави граница на возраст од 51 година за мајките, тие следната година треба да одлучат дали ќе имаат уште едно дете.

  – Никогаш не се откажував од своите соништа и знаев дека еден ден ќе се сретнам со сродната душа и ќе добијам дете. На крајот на денот, само треба да ги кренете рацете и да имате самодоверба. Ништо не можете да направите за да го контролирате резултатот од оваа ситуација. Обидите да се роди бебе може да ве полудат и имаше моменти кога ми го окупираше целиот живот – рече таа.

  Таа додава дека реакциите на нејзиното доцно мајчинство се различни и дека околината е главно загрижена, но имаат и поддршка.

  – Нашите родители беа загрижени, но радоста ја споделивме само со блиски пријатели. Презаситени сме од нивната поддршка, бидејќи тие знаат колку долго го чекавме. Имаше и неколку изненадувачки коментари кога им велев на луѓето дека нашиот син ќе дипломира кога ние веќе ќе одиме со помош на бастум. Можеби изгледаме како негови баби и дедовци, но тоа не ни е важно. Луѓето ги осудуваат мајките ако се премногу млади, премногу стари, мажени, невенчани … Ние сме доволно возрасни за да знаеме дека ова е правилно и што е важно за нас – заклучува Шантел.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.