6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Храна полна со ПРОТЕИНИ и КАЛЦИУМ, а чини само 15 денари: Се вика ПРИРОДЕН ПРОБИОТИК и се препорачува да се користи СЕКОЕ УТРО

  Доколку не сте љубител на јогуртот или често заборавате да го консумирате, нутриционистите советуваат дека веднаш треба да ја исправите оваа лоша навика во исхраната.

  Еве како и во кои количини треба да го консумирате јогуртот, храна која е полна со протеини и калциум, може да помогне:

  Витка фигура
  Според една студија од Универзитетот во Тенеси во Ноксвил, луѓето кои јаделе 500 грама јогурт дневно, во комбинација со намален внес на калории, изгубиле 22 отсто повеќе килограми и 81 отсто повеќе масти околу половината од оние кои ја прескокнале оваа закуска.

  Исто така, задржале една третина повеќе мускулна маса, што помага при слабеење.Јогуртот содржи добри бактерии

  „Жива и активна култура“ на чаша јогурт значи дека содржи пробиотици, добри бактерии кои живеат во нашиот дигестивен тракт и помагаат да се исфрлат од телото штетните микроорганизми, кои можат да предизвикаат разни воспаленија на цревата.

  Денес, многу видови јогурт содржат и посебни соеви на пробиотици кои помагаат во регулирањето на варењето или го зајакнуваат имунитетот. Сепак, истражувањето сè уште не покажало конкретни резултати.

  Ако имате здравствени проблеми, како што се дијареа или надуеност, не е лоша идеја да го јадете овој посебен вид јогурт неколку недели и да видите дали ќе ви помогне да ги решите тие проблеми – вели консултантот за фитнес Доун Џексон Блатнер.

  Полн е со витамини
  Само една чашка јогурт е значаен извор на калиум, фосфор, рибофлавин, јод, цинк и витамин Б5. Содржи и витамин Б12, чија задача е да ги зачува црвените крвни зрнца и да помогне во зачувувањето на здравјето на нервниот систем.Чаша јогурт на ден помага за закрепнување после вежбање.

  Со соодветна количина на протеини и јаглехидрати, јогуртот, особено грчката верзија со висока содржина на протеини, е одличен избор после вежбање и тренинг. Според нутриционистите, вистинското време за јогурт е 60 минути по вежбањето.

  Кога станува збор за калциум и витамин Д, не се сите јогурти исти Бидејќи калциумот природно се наоѓа во јогуртот, логично е да се мисли дека неговата количина во јогуртот, без разлика на видот и брендот, е иста.

  Погрешно. Нивото на калциум варира од бренд до бренд, затоа внимателно прочитајте што пишува на шолјата или пакувањето – велат експертите. Помага во спречување на висок крвен притисок

  Повеќето од нас (околу 70 проценти) консумираат двојно повеќе од препорачаната дневна доза сол секој ден. Со текот на времето, ова доведува до висок крвен притисок, болести на бубрезите и срцето.

  Калиумот од јогуртот (600 mg калиум на 220 g јогурт) помага да се отстрани вишокот сол од телото.

  Студијата објавена во „American Journal of Clinical Nutrition“ покажа дека луѓето кои консумираат две или повеќе порции јогурт дневно го намалуваат ризикот од висок крвен притисок за 54 проценти, за разлика од оние кои консумираат помали порции.

  Спречува настинки
  Според резултатите од истражувањето на Универзитетот во Виена, сезоната на настинки и грип ќе ја преживеете без проблем доколку јадете 100 грама јогурт дневно. Жените кои консумирале најмалку 100 грама јогурт дневно имале повеќе активни Т-клетки (клетки кои се борат против болести и инфекции) отколку што имале пред почетокот на редовното консумирање на оваа храна.

  Здравите бактерии од јогуртот му сигнализираат на имунолошкиот систем да се бори против штетните бактерии – тврди авторот на студијата, др. Алекса Мајер.

  Ги штити забите
  И покрај шеќерот, јогуртот не предизвикува расипување на забите. Научниците од Универзитетот Мармара во Турција тестирале нискокалоричен, лесен и овошен вкус на јогурт и откриле дека ниту еден од нив не ја оштетува забната глеѓ, што е најчеста причина за расипување на забите.

  Млечната киселина ги штити и непцата. Ако сакате да го намалите ризикот од болести на забите и до 60 отсто, мора да јадете најмалку 50 грама јогурт дневно.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.